Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Poola ja Ungari lubavad kindlalt “seadusliku vägistamise” ehk uue rändeleppe vastu seista

09.10.2023
Poola ja Ungari on ainsad riigid, mis veel Euroopat kaitsevad.
© Scanpix

Möödunud nädalal toimunud EL-i liidrite tippkohtumisel Granadas lepiti kokku uues migratsiooni- ja asüülileppes, mis näeb ette migrantide ümberjagamist (n-ö vastutuse jagamist) liikmesriikide vahel. Nii Poola kui ka Ungari kinnitasid jätkuvalt oma tugevat vastuseisu sellele kavale ja Ungari peaminister Viktor Orbán välistas võimaluse leida EL-i asüülireformide osas konsensus. EL-i katset suruda vastuoluline rändepakt läbi kvalifitseeritud häälteenamusega nimetas Orbán Brüsseli poolseks „seaduslikuks vägistamiseks“.

Orbáni sõnul on sellise leppe heakskiitmine poliitiliselt võimatu. „Varasemalt oli kokku lepitud, et rändepakti tingimuste üle otsustatakse ühehäälselt, aga hiljuti seda otsust muudeti ja nüüd suruti pakt läbi Ungarit ja Poolat ignoreerides,“ lisas Orbán.

Ainsad oponendid paktile, millega tehakse liikmesriikidele nn asüülitaotlejate ümberjagamine kohustuslikuks, olidki vaid Ungari ja Poola. Migrantide vastuvõtmisest keeldumine toob liikmesriikidele kaasa trahvi.

Sotsiaalmeediaplatvormil X kirjutas Orbán: „Migratsiooni osas kompromissi ei tule. Ei tule täna, ei tule ka järgnevatel aastatel. Meie kaitseme oma piire sisserändajate eest, aga ka Brüsseli bürokraatide eest.“

Ka Poola valitsevad konservatiivid avaldasid rändeleppe osas jätkuvat vastuseisu. „Euroopa seisab põhimõttelise valiku ees – kas valida turvalisus või massiline, illegaalne migratsioon,“ kirjutas Poola peaminister Mateusz Morawiecki reedel.

Poolas seisavad 15. oktoobril ees üldvalimised ja immigratsioon on tõusnud valimisdebatil oluliseks teemaks. Morawiecki meenutas valijatele ühtlasi, et Poola opositsioon toetab Brüsseli rändekava. „Donald Tuski partei toetas Euroopa Parlamendis rändepakti vastuvõtmist. Meie aga ei nõustu [immigrantide] pealesunnitud ümberjagamisega! Me oleme järjekindlad, sõnapidajad ja vastutustundlikud. Me kaitseme alati Poola julgeolekut ja Poola peresid!“ kirjutas Morawiecki.

Allikas: Remix News