Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Poola justiitsminister: Euroopa Inimõiguste Kohus rikub Poola suveräänsust

-
04.08.2021
Juba 2015. aastast saadik on EL üritanud karistada Poolat ja Ungarit selle eest, et nad ei ole nõustunud EL-i immigratsioonipoliitika ja migrantide kohustusliku ümberjagamisprogrammiga.
© Scanpix

Poola justiitsministri sõnul rikub Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) Poola kohtureformi takistades Poola suveräänsust.

Ehkki Euroopa Inimõiguste Kohus ei kuulu Euroopa Liidu institutsioonide hulka, nõuab EL uutelt liikmetelt selle jurisdiktsioonile allumist. Sarnaselt Euroopa Kohtule (mis on EL-i ametlik institutsioon) on ka Euroopa Inimõiguste Kohus võtnud vastu otsuseid, millega püütakse nurjata Poola rahvuskonservatiivse valitsuse poolt läbiviidavat kohtureformi, vahendab Breitbart.

Poola justiitsminister ja peaprokurör Zbigniew Ziobro on aga valmis riikideülese kohtu otsusele vastu hakkama.

„Euroopa Inimõiguste Kohtu otsus, millega seatakse kahtluse alla Poola konstitutsioonikohtu poolt ametisse määratud kohtunike õiguspärasus, rikub Poola suveräänsust,“ seisab Poola riigiprokuratuuri avalduses. „Rahvusvaheliste institutsioonide sekkumine siseriiklikult reguleeritud põhiseadusliku kohtuvõimu tegevusse võib tuua kaasa õigusliku kaose.“

Ziobro plaanib pöörduda Poola konstitutsioonikohtu poole ja paluda kohtunikel välja selgitada, kas Euroopa inimõiguste konventsiooni artikkel, mille alusel EIK Poola siseasjadesse sekkub, on vastuolus Poola põhiseadusega.

Poola konstitutsioonikohtu kohtunik Stanisław Piotrowicz on juba teatanud, et Euroopa Kohtu otsust, millega põhimõtteliselt vetostatakse Poola kohtureform, tuleb ignoreerida, kuna see ei ole kooskõlas Poola põhiseadusega. Tegemist on üsna plahvatusohtliku avaldusega, võttes arvesse EL-i nõudmist, et EL-i seadusandlus ja EL-i kohtuotsused on siseriikliku õiguse kõrval ülimuslikud.

„Tegemist on poliitilise otsusega, sest Poolat juhib EL-i kõige tugevam konservatiivne valitsus, kes seisab kristlike väärtuste eest,“ ütles asesiseminister Sebastian Kaleta Breitbart Londonile. Tema sõnul toimub Hispaanias samasugune reform, aga Hispaaniat selles küsimuses ei rünnata.

Juba 2015. aastast saadik on EL üritanud karistada Poolat ja Ungarit selle eest, et nad ei ole nõustunud EL-i immigratsioonipoliitika ja migrantide kohustusliku ümberjagamisprogrammiga.

„Mitte keegi ei sunni meile peale sotsiaalset katastroofi lihtsalt põhjusel, et saame EL-i fondidest raha,“ ütles Poola valitseva partei Õigus ja Õiglus esimees Jarosław Kaczyński 2017. aastal.