“Poola kohtuotsus on rünnak EL-i vastu.” Tegelikult kaitseb Poola oma suveräänsust

Maailm,
©Scanpix
Poola peaminister Mateusz Morawiecki lubab riigi jäämist EL-i, kuid nõuab samas Poola suveräänsuse austamist.

EL ründab oma liikmesriikide suveräänsust, kuid leiab seejuures, et nood ründavat hoopis impeeriumimeelsusesse kalduvat liitu.

Poola põhiseaduskohtu otsus, millega lükati tagasi Euroopa Liidu õiguse ülimuslikkus, on rünnak Euroopa Liidu vastu, ütles reedel Prantsuse Euroopa asjade minister Clement Beaune.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Asi on väga tõsine… on (blokist) de facto lahkumise oht,” ütles minister ringhäälingule BFM-TV. “Ma ei taha Poola lahkumist.”

Euroopa Komisjon väljendas neljapäeval muret seoses Poola põhiseaduskohtu otsusega, mille kohaselt on osa Euroopa Liidu lepingute artikleid riigi põhiseadusega ühildamatud.

Euroopa Liidu justiitsvolinik Didier Reynders kinnitas, et kasutatakse kõiki nende kasutuses olevaid vahendeid, et tagada Poolas EL-i õiguse ülimuslikkus.

Brüssel hoiatab, et Poola otsus võib seada ohtu Euroopa Liidu rahastuse Poolale ja seada küsimärgi alla ka riigi liikmesuse blokis.

Poola põhiseaduskohtu president Julia Przyłębska tõi otsuses välja mitu artiklit, mis on tema sõnul põhiseadusega ühildamatud. Samuti ütles ta, et EL-i institutsioonid “ületavad neile lepetes ettenähtud pädevuse ulatust”.

Poola nõuab suveräänsust ja seda, et Euroopa Liit lõpetaks riigi siseasjadesse sekkumise, kuid ei kavatse ühendusest lahkuda, ütles kinnitas septembris võimuerakonna Seadus ja Õiglus (PiS) esimees ja asepeaminister Jarosław Kaczyński Poola uudisteagentuurile PAP.

“Õigusküsimused jäävad eranditult liikmesriikide pädevusse ja neid ei saa allutada sellisele sekkumisele, mis hetkel aset leiab,” ütles Kaczyński. “Me tahame olla EL-is, aga samal ajal tahame me jääda sõltumatuks riigiks,” ütles ta.

Septembri algul süüdistas Poola valitsus Euroopa Komisjoni väljapressimises, sest too tegi ettepaneku Varssavile pandeemia taastefondist ette nähtud raha mitte kätte anda, kuni ta ei ole tunnistanud EL-i seaduste ülimust.

Poola parlamendi asespiiker Ryszard Terlecki ütles seepeale: “Britid näitasid, et Brüsseli bürokraatia diktatuur neile ei sobi, Nad keerasid selja ja lahkusid.”

Kuivõrd poolakate seas on toetus EL-i liikmelisusele suhteliselt suur, siis üritab Brüssel Poola põlvilisurumiseks esile tõsta seda, nagu sooviks Poola liidust lahkuda, ja seda eriti mitmete valimiste eel.

Peaminister Mateusz Morawiecki ütles reedel, päev pärast kohtuotsust, mis osa ekspertide sõnul võib põhjustada “Polexiti”, et Poola tahab jääda Euroopa Liitu.

“Poola koht on ja jääb olema Euroopa rahvaste peres,” ütles peaminister Facebookis. (AFP-AP-BNS-UU)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused