Poola kohus: EL-i sekkumine justiitsreformi rikub Poola põhiseaduslikke õigusi

Maailm,
©Scanpix
Poola (Mateusz Morawiecki) versus Euroopa Komisjon (Ursula von der Leyen).

Poola põhiseaduskohus otsustas kolmapäeval, et Euroopa Kohtu (CJEU) meetmed Poola justiitsreformi vastu pole põhiseaduspärased – ehk siis rikuvad need riigi suveräänsuse põhimõtteid.

Kohtunik Stanisław Piotrowicz ütles, et kohtu enamusotsuse kohaselt ei vasta Euroopa Liidu meetmed Poola kohtute “süsteemi, põhimõtete ja protseduuride” osas Poola põhiseadusele.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

EL-i kohus leidis mullu, et Poola peab peatama justiitsreformiga loodud kõrgema kohtu distsiplinaarkoja volitused. See otsus vaidlustati ning küsimus suunati Poola põhiseaduskohtusse.

“Meil on samm-sammult käimas õiguslik Polexit,” kommenteeris Poola sõltumatu õigusvahemees Adam Bodnar kõrgeima kohtu otsust.

Justiitsminister Zbigniew Ziobro kiitis kohtu otsust, öeldes, et see astus vastu Euroopa Liidu organite “sekkumisele, anastamisele ja õiguslikule agressioonile”.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki esitas märtsis taotluse Poola põhiseaduskohtusse Poola põhiseaduse ülimuslikkuse kohta EL-i õiguse suhtes.

Mõned eksperdid pidasid Poola väljakutset Euroopa Liidu õigusele juba siis esimeseks sammuks Poola lahkumisel EL-ist. Küsitlused kinnitavad samal ajal, et EL-i kuulumisel on poolakate seas kõrge toetus.

Morawiecki parempoolne Seadus ja Õiglus (PiS) ütleb, et muudatusi oli vaja võitluseks korruptsiooniga, sest riik on endiselt kommunismi pärandi kütkeis.

Euroopa Komisjoni õigusvolinik Didier Reynders märkis märtsis, et Komisjon on veendunud, et Poola seadus rikub sõltumatut kohtumõistmist ning on vastuolus Euroopa Liidu seaduste ülimuslikkuse põhimõttega.

Põhiseaduskohtu otsuse järel võib eeldada, et pinged Brüsseli ja Varssavi vahel kasvavad veelgi. (AFP-BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused