Poola lubab Euroopa Liidu eelarve vetostada, kui sellega riigi suveräänsust õõnestama hakatakse  

Maailm,
Poola peaminister Mateusz Morawiecki.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki saatis Euroopa Liidu juhtidele kirja, milles lubas vetostada Euroopa Liidu pikaajalise eelarve, kui see seotakse õigusriigi põhimõtete järgimisega Brüsseli loogika järgi.

Kiri on osa ammusest vaidlusest demokraatlike normide järgimise üle Poolas. Sarnase kirja on EL-ile saatnud ka Ungari, mida Euroopa Komisjon on samuti õigusriigi põhimõtete väidetava rikkumise pärast nuhelnud.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Äsja saatsin ma kirja EL-i juhtidele, selgitades meie arusaama EL-i eelarvega seotud mehhanismide suhtelisuse kohta,” kirjutas Morawiecki neljapäeval Facebookis.

Tema sõnul põhineb õigusriigi põhimõtete järgimist nõudev mehhanism “meelevaldsetel, poliitiliselt motiveeritud kriteeriumidel” ning võib viia topeltstandardite kasutamiseni erinevate EL-i liikmete kohtlemisel.

Ta lisas, et pakutud lahendused ei vasta Euroopa Ülemkogu järeldustele juulis, mil liikmed leppisid maratonkohtumisel kokku pretsendenditus taastepaketis koroonaviirusest tingitud kahjude leevendamiseks.

“Seetõttu ei saa Poola nõustuda mehhanismi selle versiooniga, mis tooks kaasa poliitiliste ja meelevaldsete kriteeriumide ülimuslikkuse sisulise hinnangu ees,” märkis Morawiecki.

Euroopa Liidu Nõukogu väitel kaitsvat uus mehhanism EL-i eelarvet seal, kus õigusriigi põhimõtete rikkumine võib mõjutada eelarve mõistlikku kasutamist.

Euroopa Liit kritiseeris septembris Poolat ja Ungarit oma esimeses raportis demokraatlike standardite järgimisest blokis, keskendudes peamiselt õigussüsteemi sõltumatusele.

Raporti kohaselt on Poola kohtureformid kasvatanud täitev- ja seadusandliku võimu mõju õigussüsteemi üle ja seega nõrgestanud kohtute sõltumatust. Poola valitsus aga selgitab, et reforme oli vaja, võitlemaks korruptsiooniga ja kohtusüsteemist viimaste kommunismi jäänukite eemaldamiseks. (BNS-UU)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused