Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Poola peaminister Mateusz Morawiecki: “Venemaal on uuesti sündinud 19. ja 20. sajandi deemonid”

-
09.08.2022
Poola peaminister Mateusz Morawiecki Varssavi ülestõusu mälestusüritusel.
© Scanpix

Ukraina sõda paljastas tõe Venemaa, aga ka Euroopa kohta, kirjutas Poola peaminister Mateusz Morawiecki esmaspäeval Brüsseli portaali Euractiv artiklis.

Putin on ära petnud paljusid Euroopa juhte

“Ukraina sõda paljastas tõe Venemaa kohta. Need, kes ei tahtnud näha, et Putini riigis on imperialistlikke kalduvusi, peavad täna silmitsi seisma tõsiasjaga, et Venemaal on uuesti sündinud 19. ja 20. sajandi deemonid: natsionalism, kolonialism ja totalitarism,” kirjutab Poola valitsusjuht. “Kuid sõda Ukrainas paljastas ka tõe Euroopa kohta. Paljud Euroopa juhid on langenud Vladimir Putini pettuse ohvriks ja on täna sellest šokeeritud.”

Poola valitsusjuhi sõnul ei tohiks Vene imperialismi naasmine olla üllatus: Venemaa on juba pea kaks aastakümmet aeglaselt oma positsioone Lääne suhtes üles ehitanud.

“Samal ajal on Lääs mõistliku valvsuse asemel valinud geopoliitilise uinaku. Ta eelistas pigem mitte näha kasvavat probleemi, kui sellega eelnevalt silmitsi seista. Euroopa on täna sellises olukorras mitte sellepärast, et ta oleks olnud ebapiisavalt integreeritud, vaid sellepärast, et ta ei tahtnud kuulata tõe häält. Seda häält on Poolast tulnud juba aastaid,” rõhutas Morawiecki.

Ametlik demokraatia, de facto oligarhia

Euroopa Liidus on meil tegemist formaalse demokraatia ja de facto oligarhiaga – nii hindas peaminister Mateusz Morawiecki esmaspäeval Brüsseli Euractivi portaalis avaldatud artiklis hetkeolukorda.

“Poolal ei ole tõe monopoli, kuid meil on suhetes Venemaaga palju rohkem kogemusi kui teistel. Poola presidendil Lech Kaczyńskil oli õigus, nagu ka Trooja langemist ennustanud Kassandral, kui ta ütles aastaid tagasi, et Venemaa ei peatu Gruusia juures ja ulatab käe rohkema järele. Ja ka teda ei kuulatud,” kirjutas Poola valitsusjuht.

“Asjaolu, et Poola häält eiratakse, on vaid näide laiemast probleemist, millega EL täna maadleb. Üksikute riikide võrdsus (ühenduses) on deklaratiivse iseloomuga. Poliitiline praktika on näidanud, et kõige olulisem on Saksamaa ja Prantsusmaa hääl. Seega on meil tegemist formaalse demokraatiaga, kuid de facto oligarhiaga, kus võimu teostavad tugevaimad. Veelgi enam, tugevad teevad vigu ega suuda kriitikat taluda,” lausub Morawiecki

Mille eest kaitseb liitu ühehäälsuse reegel?

Morawiecki tõi välja, et kaitseklapp, mis kaitseb EL-i enamuse türannia eest, on üksmeele põhimõte.

“Kompromissi leidmine 27 riigi vahel, kelle huvid nii sageli üksteisega vastuollu lähevad, võib kohati olla masendav ja kompromiss ei pruugi olla sada protsenti rahuldav. See aga tagab, et iga häält võetakse kuulda ja vastuvõetud lahendus vastab iga liikmesriigi miinimumootustele,” märkis ta.

“Kui keegi teeb ettepaneku, et EL-i tegevus peaks senisest veelgi enam sõltuma Saksamaa otsustest – mis tähendaks ühehäälsuse reegli kaotamist –, peaks ta ära tegema Saksamaa otsuste lühikese retrospektiivse analüüsi. Kui Euroopa oleks viimastel aastatel alati käitunud nii, nagu Saksamaa soovis, kas me oleksime täna paremas või halvemas olukorras?” küsis peaminister Morawiecki.

Allikas: wPolityce.pl