Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Poola: piirikriis on 30 aasta suurim katse Euroopat destabiliseerida

21.11.2021
Poola peaminister Mateusz Morawiecki.
© Scanpix

VARSSAVI, 21. november, AFP-Interfax-BNS – Poola peaminister Mateusz Morawiecki ütles pühapäeval, et migrandikriisi Poola-Valgevene piiril on külma sõja järgse ajastu suurim katse Euroopat destabiliseerida.

“Valgevene president Aleksander “Lukašenko algatas EL-i vastu hübriidsõja. See on 30 aasta suurim Euroopa destabiliseerimise katse. Poola ei allu väljapressimisele ja teeb kõik, et kaitsta EL-i piire”, kirjutas Morawiecki Twitteris.

Ta ühendas Twitteri säutsu videoavaldusega, milles hoiatas, et “täna on sihtmärk Poola, kuid homme on see Saksamaa, Belgia, Prantsusmaa või Hispaania”.

Morawiecki lisas, et Lukašenkol on “tagatoa toetus” Vene presidendilt Vladimir Putinilt.

Poola peaminister on pühapäeval visiidil Balti riikides ning järgmisel nädalal külastab teisi Euroopa Liidu liikmesriikide pealinnu.

Morawiecki ütles Tallinnas kohtumisel Eesti peaministri Kaja Kallasega, et Poola on silmitsi uut tüüpi sõjaga, kus relvadena kasutatakse nii migrante kui ka valeinfot. “Lähis-Idast pärit inimesi kasutatakse inimkilbina, samuti on kunstlikult eskaleeritud energiakriis,” ütles Poola valitsusjuht, lisades, et tegemist on hübriidsõjaga ning surve EL-i idapiirile kasvab.

“Seetõttu ongi vaja teha tihedat koostööd, nagu Eestiga,” ütles Morawieck, tänades Eestit toetuse ja abi eest.

Poola peaminister lisas, et tema valitsus on migratsioonikriisi foonil valmis karmistama sanktsioone Valgevene suhtes, seal hulgas sulgema piiripunktid peatamaks kaupade vedu.

Morawiecki sõnul tekitab muret “Valgevene sõjaväelaste tegevus, mis võib viia olukorra teravnemiseni”.

“Me oleme valmis kõigeks. Valmis ka sanktsioonide eskaleerimiseks, piiriületuskohtade sulgemiseks, et ei oleks võimalik kaupade transiit.”