Poola põhiseaduskohtu otsus EL-i jõhkra surve vastu jõustus

Maailm,
©Scanpix
Poola konstitutsioonikohus tegi suveräänsele riigile kohase otsuse.

Poola põhiseaduskohtu otsus riigi seaduste ülimuslikkuse kohta avaldati teisipäeval riigi teatajas, mis andis murrangulisele dokumendile õigusliku jõu.

Otsus Poola parempoolse võimupartei algatatud kaasuses võib ohtu seada EL-i rahastuse Poolale. Otsusega lükati tagasi katse kehtestada EL-i õiguse ülimuslikkus, kuivõrd osa EL-i lepete artikleid kuulutati Poola põhiseadusega ühildamatuks.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

EL-i liidrid on otsust kritiseerinud, kuid Ungari peaminister Viktor Orbán avaldas sellele toetust, öeldes, et EL peaks “pidama lugu liikmesriikide suveräänsusest”.

Kohus manitses EL-i ametiasutusi ka mitte ületama oma pädevust.

Brüsseli hinnangul õõnestab reform kohtute sõltumatust ja ohustab demokraatiat. Poola väitel on see aga vajalik korruptsiooni juurimiseks.

Poola valitsus on tõrjunud opositsiooni väiteid, et see tahab riigi Euroopa Liidust välja viia, osutades sarnastele kohtuotsustele teistes liikmesriikides.

“Me ei ole Euroopa Liidus kontvõõrad. Seetõttu pole me nõus, et meid koheldakse madalama astme riigina,” kirjutas peaminister Mateusz Morawiecki läinud nädalal Facebookis.

Varssavi ja Brüsseli suhted on 2015. aastal võimule tulnud Seadus ja Õiglus (PiS) partei valitsusajal halvenenud, sest EL ei jaga Poola soovi olla ühenduses suveräänse riigina.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused