Poola seisab vastu Lääne-Euroopa USA-vastasusele ja Vene-lembusele ning võitleb oma kohtureformi eest

Maailm,
- Updated
©Reuters/Scanpix
USA sõjalennukid Laski baasis Poolas Lodzi lähedal.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki ütleb intervjuus Saksa lehele Die Welt, et teda pahandab Lääne-Euroopa Ameerika-vastasus ja ta leiab, et Saksamaa ning Prantsusmaa peaksid avaldama selgemat toetust Trumpile.

Morawieckit pahandab ka lääneriikide Venemaaga sahkerdamine. „Venemaaga suhete normaliseerimisel ilma Moskva poolsete järeleandmisteta ei ole mingit mõtet. Venemaa peab tagastama Krimmi Ukrainale ja lõpetama Ida-Ukraina okupeerimise. Poola ei pea ka Venemaa rolli Süürias kuigi konstruktiivseks,“ ütleb Morawiecki.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ameerika Ühendriike peab aga Poola peaminister arusaadavalt väga oluliseks strateegiliseks partneriks. „Washingtonil on endiselt tähtis roll Euroopa julgeoleku tagamisel. Donald Trump suhtub Poola julgeolekuhuvidesse täie tõsidusega ja meid see rõõmustab.“

Prantsusmaa presidendi kommentaari kohta NATO ajusurma osas leiab Morawiecki, et NATO peamine probleem on mõnede liikmesriikide puudulik suhtumine oma liikmekohustustesse. „Ka Prantsusmaa ja Saksamaa ei ole täitnud enda lubadusi ja kaitsekulutused ei moodusta 2% SKT-st.“

Ühtlasi leiab Morawiecki, et Poola oleks meelsasti näinud Nord Stream 2 gaasitoru ehitamise peatamist, aga kui see gaasitoru siiski valmis tehakse, tuleb hoolega vältida kõige halvemat stsenaariumi – Moskvale ei tohi anda võimalust hakata Euroopa Liitu oma gaasitarnetega šantažeerima. „Et jääda Venemaast sõltumatuks, tuleb Euroopal panustada omaenda energiaallikate täiendamisse. [—] Nord Stream 2 on samm vales suunas.“

Poola justiitsreformi osas selgitab Morawiecki veel kord, et tegemist on reformiga, mida valitsev Õiguse ja Õigluse partei oma valijatele 2015. aastal lubas ning selle lubaduse viivad nad ka ellu. „Kommunistlikud kohtunikud tegelesid 1990. aastatel endale järelkasvu tagamisega. Lisaks ei toimi Poola õigussüsteem piisavalt efektiivselt. Menetlusajad on liiga pikad. Pole siis ime, et paljud Poola kodanikud olukorra parandamist nõuavad.“

Poola peaminister avaldas ka muret seoses üha kasvava Ameerika-vastasusega Euroopas. „Jälgime suure murega, kuidas mõnedes liikmesriikides Ameerika-vastased refleksid üha süvenevad. Varssavi kavatseb seega kindlasti kasutada oma häid suhteid Washingtoniga ning teha kõik endast olenev USA ja Euroopa sidemete tugevdamiseks. Ilma Ameerika Ühendriikideta ei ole meil võimalik seista vastu Venemaa hübriidrünnakutele ja Hiina üha suurenevale mõjuvõimule,“ ütleb Morawiecki.

Allikas: Die Welt

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused