Poola süüdistab Euroopa Komisjoni seadusvastases survestamises

Poola konservatiivse võimuerakonna Seadus ja Õiglus (PiS) esimees Jarosław Kaczyński ründas neljapäeval teravalt Euroopa Komisjoni distsiplinaarmenetlust ja ütles, et konstitutsioonikohtu muudatuste tühistamise nõue on ebaseaduslik.

Euroopa Komisjon andis kolmapäeval Poolale kolm kuud põhiseaduskohtule mullu kehtestatud muudatuste tagasipööramiseks.

Komisjoni esimene asepresident Frans Timmermans hoiatas, et kui kohtu võimu täielikult ei taastata, siis võivad sellele järgneda sanktsioonid.

“See protsess ei allu EL-i lepetele. See ei ole midagi enamat kui Euroopa Komisjoni ja tema ametnike lõbu,” ütles PiS-i esimees ja endine peaminister Jarosław Kaczyński Saksa lehele Bild.

Poola parlament võttis juulis vastu seaduse, mis leevendab rahvusvahelist kriitikat pälvinud reegleid ja võimaldab konstitutsioonikohtul taas tegutseda. Samas ütles Timmermans kolmapäeval, et mitmed “fundamentaalsed mured on jätkuvalt lahendamata”.

Kohtul pole veel täielikku õigust läbi viia põhiseaduslikku järelevalvet, rõhutas volinik. “See mõjutab negatiivselt selle ausust, stabiilsust ja korralikku toimimist, mis on üks põhilistest Poola õigusriigi kaitsemehhanismidest.”

Timmermansi suust kriitikat kuulda absurdne, sest Timmermans on hollandlane, Hollandis aga ei ole üldse konstitutsioonikohut, ütles Kaczyński.

Poola ja EL-i suhted hakkasid jahenema novembris, mil riigis võimule saanud Seaduse ja Õigluse valitsus asus allutama oma kontrollile konstitutsioonikohut ja riigimeediat.

BNS

Fotol: Seaduse ja Õigluse partei (PiS) esimees Jarosław Kaczyński (Allikas: Reuters)

 

Kommentaarid