Poola tõstab sõjalist võimsust Patriot-süsteemidega, muutudes Euroopa tugevaimaks jõuks

Maailm,
Patriot-süsteemid Poolas
©AFP Photo/Scanpix
Patriot-süsteemid Poolas

EKRE esimees Mart Helme ütles teisipäevases saates “Otse kümnesse,” et Eesti üheks parimaks sõjaliseks liitlaseks on Poola, mida tõendavad ka selle riigi uued sammud oma militaarse võimsuse tõstmisel.

Poola kaitseminister Mariusz Błaszczak allkirjastas kolmapäeval leppe USA raketitõrjesüsteemi Patriot ostmise kohta, vahendab BNS.

“Me allkirjastame täna lepingu, toimetamaks kohale moodne süsteem, mis on ennast tõestanud mitmes riigis ja tänu millele liitume tippriikidega, kel on julgeolekut tagav efektiivne relvastus,” ütles Błaszczak Varssavis laskemoonatehases ostulepingut allkirjastades.

Kõnealune Patriot-süsteem hõlmab 16 stardiseadeldist, nelja radarit ja tulekontrollisüsteemi ning osa sellest valmistatakse Poolas. Süsteemi osad hakkavad Poolasse saabuma 2022. aastal. Ostulepingu väärtus on 4,75 miljardit dollarit (3,8 miljardit eurot) ja see on Poola viimase 30 aasta kalleim relvahange.

President Andrzej Duda nimetas ostulepingut Poola ja selle relvajõudude jaoks “ajalooliseks”. “See on suur raha, kuid me teame ajaloolisest kogemusest, et julgeolekul pole hinda,” lausus ta. Duda sõnul on Patriot-süsteem ühildatav Poolas paiknevate NATO ja USA vägede kasutuses oleva tehnoloogiaga.

USA suursaadik Poolas Paul Jones nimetas tehingut pöördepunktiks, millega Poola liitub 15 riigiga, kes kasutavad oma õhuruumi kaitseks Patrioti. “Meie liidusuhted on igavesed,” sõnas saadik.

Peaminister Mateusz Morawiecki sõnul suurendab Patriot-süsteem Poola ja ümbritseva piirkonna julgeolekut “seninägematul moel”. Hoolimata tugevast kriitikast Poola aadressil Euroopa Liidu poolt on see riik olnud igakülgselt Euroopa julgeolekutagatis, seda nii oma tugevate relvajõudude, USA-d toetava poliitika, Kremli-vastase hoiaku kui ka massiimmigratsiooni tõkestamiseks astutud sammude kaudu. EKRE toetab igakülgset, sealhulgas sõjalist koostööd Visegradi riikidega ja USA-ga.

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused