Poola ülemkohtu eesistuja eirab seadust ja keeldub pensionile minemast

Maailm,
- Updated
©AFP/Scanpix
Małgorzata Gersdorf

Poola ülemkohtu eesistuja Małgorzata Gersdorf ilmus kolmapäeval tööle Varssavis asuvasse ülemkohtu hoonesse, eirates sel moel hiljuti vastu võetud seadust, mis on seadis Ülemkohtu liikmete vanusepiiriks kuni 65-aastat.

Ülemkohtu eesistuja, kes peaks ise olema seadus ja õigluse etaloniks ühiskonnas, taoline käitumine ei ole kohtunikule vääriline teguviis. Kangekaelseselt oma tööpostist kinni hoidev daam takistab sel moel justiitsreformi läbiviimist, mis on suunatud vana kommunismiaegse ja pehkinud kohtusüsteemi uuendamisele.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Poola võimuerakonna Seadus ja Õiglus (PiS) läbi surutud uus kohustuslik pensioniiga jõustus teisipäeval ja tähendab seda, et üle kolmandiku ülemkohtu 73 kohtunikust peaks ennetähtaegselt ametist lahkuma. Reformi keskmes on ülemkohtu kohtunike vanuse ülempiiri langetamine 70 eluaastalt 65-le. Gersdorf on praegu 65-aastane.

Poola presidendi kantselei teatas teisipäeval, et ülemkohtu eesistuja läheb kolmapäeval pensionile, nagu näeb ette Euroopa Liidu kriitika alla sattunud parempoolse valitsuse reform. Presidendi kantselei peab alates kolmapäevast ülemkohtu eesistujaks Józef Iwulskit.

Euroopa Liit on aga nõudnud Poola kohtureformi peatamist. Nii käivitas Euroopa Komisjon 2.07.18 seoses kohtureformiga Poola suhtes õigusliku menetluse. Kriitikud on reformi nimetanud põhiseaduse vastaseks. Ühenduse täitevorgan Euroopa Komisjon on öelnud, et kohtunike pensioniea langetamine õõnestab kohtuvõimu sõltumatust ning rikub Poola kohustusi Euroopa Liidu seaduse ees.

Poolal on kuu aega komisjonile vastata. Tegemist on esimese etapiga protseduuris, mis võib jõuda bloki kõrgeimasse, Euroopa Kohtusse.

Kuid PiS-i valitsuse on keeldunud taganemast, kinnitades, et muutused on vajalikud võitlemaks korruptsiooniga ja uuendamaks kommunismiaegset kohtusüsteemi.

Allikad: AFP-AP-BNS

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused