Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Poola ülemkohus otsustas anda eluõiguse ka sündimata, kuid defektiga lastele

26.10.2020
Poola abordipooldajad protestimas.
© Scanpix

Poola ülemkohus otsustas, et seadusesäte, mis lubab arstidel abortida defektiga looteid, on vastuolus Poola põhiseadusega. Kohtunike sõnul kujutab võimaliku sünnidefektiga loodete abortimine endast katset likvideerida ühiskonna nõrgemad ja soovimatud liikmed, millega tegelesid omal ajal natsid ja näiteks ka Margaret Sanger USA-s.

Sündimata lapse abortimine prognoositava defekti tõttu (nagu näiteks Downi sündroom) on Poolas kõige levinum abordi põhjus ning ülemkohtu otsuse kohaselt on see vastuolus põhiseaduses tagatud kaitsega iga indiviidi elule. Kohtu sõnul ei ole võimalik kaitsta „indiviidi väärikust ilma, et kaitstaks elu“ ja sündimata lapse eluõiguse küsimuse alla seadmine tema tervisliku seisundi tõttu on lubamatu diskrimineerimine.

Poola valitseva partei Õigus ja Õiglus (PiS) kõneisik ütles otsust kommenteerides, et uut seadust koostades mõeldakse kindlasti sellele, kuidas toetada paremini emasid ja puudega sündinud lapsi.

Praegu lubab seadus Poolas teha aborti juhul, kui ohus on ema elu või tervis või kui naine on jäänud rasedaks vägistamise või mõne muu ebaseadusliku tegevuse tagajärjel, samuti juhul, kui lootel on tuvastatud defekt. Ülemkohus kuulutas põhiseadusega vastuolus olevaks vaid viimase punkti.

Nagu oodata võiski, alustasid vasakliberaalid kohe otsuse vastu protesteerimist. Euroopa Nõukogu inimõiguste volinik Dunja Mijatovic kirjutas Twitteris, et tegemist on „naiste õiguste jaoks kurva päevaga“. „Pea igasuguse seadusliku abordi võimaluse ära võtmine Poolas on võrdväärne keelustamisega & rikub inimõigusi,“ kirjutas ta. „Tänane ülemkohtu otsus tähendab põrandaaluseid/välismaal tehtavaid aborte neile, kel on selleks rahaline võimalus & veelgi hullemaid katsumusi kõigile teistele.“

Krakowi peapiiskop Marek Jedraszewski  aga kiitis otsust ja avaldas südamest tänu kohtunike julgusele ning südameaususele. Ta tänas ka kõiki neid, kes algatasid ja on osalenud ühiskondlikes liikumistes, mis kaitsevad inimese elu, mis on püha eostumise hetkest surmani.

Allikas: Breitbart