Prantslased asusid oma keelt kaitsma – kas oluline tõke Euroopa föderaliseerumise teel?

Maailm,
Eiffeli torn
©AFP Photo/Scanpix
Eiffeli torn

Euroopa Liidu föderaliseerimine ei pruugi sugugi lihtsaks kujuneda, sest vähemalt kaks suurt rahvast, itaallased ja prantslased, hindavad oma keelt kõrgelt ja seda ka maailmakeelena, seega on neilt oodata tugevat vastuseisu inglise keele kasutusala laienemisele.

Prantsusmaa suursaadik Euroopa Liidu juures Philippe Léglise-Costa lahkus kolmapäeval Euroopa Liidu eelarvet puudutavalt kohtumiselt pärast seda, kui nõukogu otsustas uue eelarvega tegeleva töögrupi töökeelena kasutada vaid inglise keelt, vahendab ERR.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Üldjuhul pakub peasekretariaat sellistel kõrgetasemelistel kohtumistel sünkroontõlget mitmetes ametlikes keeltes, kuid vähemalt ühe diplomaadi sõnul oli peasekretariaadi eesmärgiks muuta kriitilise tähtsusega eelarve töögrupi töö kiiremaks ja efektiivemaks.

Léglise-Costa aga tõstis istungil otsuse vastu häält ja rõhutas, et Prantsusmaa kaitseb oma vastuseisu abil nii EL-i keelelist mitmekesisust kui ka frankofooniat. Samuti tõi ta esile kohtumise olulisust, mis nõudvat seega ka mitmekeelelisust, sest arutelu käib ikkagi miljardite eurode saatuse üle.

Prantsuse keel on üks Euroopa Liidu ametlikest töökeeltest, kuid selle roll rahvusvahelise diplomaatia keelena on viimastel aastakümnetel oluliselt vähenenud. Samal ajal on aga inglise keele staatus järjekindlalt suurenenud ja seda eriti pärast EL-i laienemist Ida-Euroopasse ja Balti riikidesse.

Prantsusmaa esindajad, sealhulgas presidendid, on pidevalt astunud prantsuse keele kui rahvusvahelise suhtluse keele kaitseks välja. Kuigi praegune riigipea Emmanuel Macron räägib väga head inglise keelt ning on olnud ka selle kasutamisel eelkäijatest aktiivsem, on ka tema alati frankofoonia tähtsust rõhutanud ning alati teinud osa oma rahvusvahelistest avaldustest ka prantsuse keeles.

Samas on rahvuslased juhtinud tähelepanu sellele, et Sorose mahitatud ja kinnimakstud Aafrika ja Lähis-Ida suurränne ongi inspireeritud sellest, et Prantsusmaad, Saksamaad ja Itaaliat nendega üle ujutades vähendada suurte rahvuskeelte tähtsust ja luua nii võimalus USA tüüpi immigrantide ühiskonna loomiseks inglise keele alusel ka Euroopas.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused