Prantsusmaa peatas sõjalised ühisoperatsioonid Maliga, Eesti eriüksuslased samuti

Maailm,
- Updated
©Scanpix
Malis ei käi ainult sõda islamistide vastu, vaid toimuvad ka sõjalised riigipöörded tsiviilvalitsuse kukutamiseks.

Eesti Barkhane-missioon Malis jookseb üha enam kokku, milles pole ka midagi uut, kui ei võetud kuulda hoiatust ühte koloniaalsõtta sekkumise eest.

Prantsusmaa teatas neljapäeval, et peatas sõjalised ühisoperatsioonid Mali vägedega pärast riigipööret, mis oli riigis juba teine üheksa kuu jooksul.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Prantslaste sõnul vajavad nad tagatisi, et tsiviilisikud naasevad Malis võimule.

“Lääne-Aafrika Riikide Majandusühendus (ECOWAS) ja Aafrika Liit on seadnud nõuded ja punased jooned Mali poliitilise ülemineku raamistiku selgitamiseks. Nende tagatiste ootel on Prantsusmaa otsustanud ajutise meetmena peatada ühised sõjalised operatsioonid Mali vägedega,” seisis ametlikus avalduses.

Mali üleminekupresident kolonel Assimi Goïta kohtus kolmapäeval endiste tuareegi mässulistega.

Goïta haaras eelmisel nädalal võimu, tagandades üleminekuvalitsuse juhid, kes olid asunud ametisse pärast augustikuist riigipööret, millega kukutati Mali valitud president Ibrahim Boubacar Keïta. Konstitutsioonikohus nimetas senise huntajuhi Goïta üleminekupresidendiks.

Poliitiline kaos on seadnud ohtu 2015. aasta rahuleppe tuleviku.

Malis vallandus konflikt 2012. aastal, kui kohalikud tuareegi separatistid tõstsid džihadistide toel riigi põhjaosas mässu.

Islamistlik vägivald hakkas levima lõuna poole ning on nüüdseks jõudnud Mali keskossa ning naaberriikidesse Burkina Fasosse ja Nigerisse.

Aafrika Liit  ja ECOWAS on peatanud Mali liikmesuse.

Eesti kaitseväe missioon paikneb peamiselt Gaos. Sõjaline kogemus on kaitseväelastele kahtlemata vajalik, kuid praegu jäävad nad üha enam jalgu ka Mali poliitilistele siseheitlustele. (AFP-Baltic News Service)

Täiendatud!

Eesti eriüksuslaste tegevus Malis on ajutiselt peatatud, jalaväerühm jätkab igapäevaste ülesannete täitmist.

Prantsusmaa on ajutiselt peatanud oma kaitsekoostöö ja ühiste sõjaliste operatsioonide läbiviimise Mali kaitseväega. Otsus langetati konsulteerides oma lähiliitlastega, sealhulgas Eestiga, ütles BNS-ile kaitseväe peastaabi teavitusohvitser.

“Eesti jalaväerühm operatsioonil Barkhane jätkab oma igapäevaseid tööülesandeid. Sihtüksuse Takuba raames osalevad Eesti eriüksuslased on koos Prantsuse eriüksuslastega ajutiselt peatanud ühise operatsioonialase tegevuse Mali kaitsejõududega,” sõnas ta.

Pressiesindaja lisas, et koostöö on peatatud seniks, kuni on kindlus, et Malit juhib tsiviilvõim ning peetakse kinni üleminekuperioodi pikkusest ja vajadusest läbi viia valimised.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused