Prantsusmaa presidendi kriitika kollavestide aadressil näitab muret oma võimulpüsimise pärast

Maailm,
©Reuters/Scanpix
Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni tõelist palet paljastavad Reutersi fotod.

Nii nagu eelmised kaks kuud, mässasid laupäeval Prantsusmaal taas kollastes vestides inimesed.

Meeleavaldused on kütuseaktsiisi tõusu vastastest protestidest üle kasvanud valitsusvastaseks rahvaülestõusuks. Nii nagu varasematel nädalatel, saadeti ka nüüd rahva vastu relvastatud politseinikud. Politsei kasutas inimeste vastu pisargaasi.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Prantsuse president Emmanuel Macron kritiseeris pühapäeval taas niinimetatud kollavestide meeleavaldusi, mille käigus leidis laupäeval Pariisis ja teistes linnades aset kokkupõrkeid.

“Järjekordselt langes meie vabariik, selle kaitsjad ja sümbolid, jõhkra rünnaku alla,” kirjutas president sotsiaalvõrgustikus Twitter. Mõistagi lähtub ta seejuures Louis XIV arusaamast: “Riik – see olen mina!”

Prantsusmaal tulid laupäeval tuhanded inimesed taas tänavatele meelt avaldama. Viimastel andmetel osales seekord protestidel umbes 50 000 inimest.

Tegemist oli kollavestide meeleavalduste kaheksanda laupäevaga. Osalejate arv on kahanenud ühtlaselt alates protestiaktsioonide puhkemisest novembri keskpaigas, kui 17. novembril avaldas üle kogu Prantsusmaa meelt 282 000 inimest.

Neljapäeval avaldatud uuringufirma Odoxa Dentsu küsitluse järgi toetab kollavestide meeleavaldusi 55 protsenti prantslastest.

Protestid vallandas novembris valitsuse otsus tõsta kütuseaktsiisi ning kehtestada vanematele autodele karmimad heitmekontrollid. Meeleavaldused kasvasid kiiresti üle liikumiseks elukalliduse, valitsuse poliitika ja president Macroni juhtimisstiili vastu.

Meeleavalduste hoog on pisut vaibunud pärast seda, kui Macron lubas 10. detsembril telepöördumises rahvale, et valitsus tõstab alates jaanuarist miinimumpalka 100 euro võrra, tühistab maksutõusu pensionäridele, kaotab tulumaksu ületunnitööle ning kutsub ettevõtteid, kes saavad seda endale lubada, pakkuma töötajatele ühekordset maksuvaba aastalõpu palgalisa.

Protestide jätkumine näitab, et nii Prantsusmaa kui ka kogu Lääne-Euroopa poliitiline süsteem on langenud sügavasse kriisi – poliiteliit ja rahvas on sisuliselt kahel pool barrikaade ning olukorda halvendavad ka rändekriis, migrantide ebaõnnestunud lõimimine ühiskonda ning heaoluühiskonna hääbumine migratsiooni kulukuse tõttu.

Prantsusmaal on tasapisi alanud ka repressioonid kollavestide liidrite vastu – politsei pidas kolmapäeva õhtul kinni kollavestide ühe liidri Eric Drouet’, süüdistatuna loata protestiaktsiooni korraldamises.

Allikad: BNS, eestinen.fi

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused