Prantsusmaal kasvab vastuseis islamiseerumisele, kuna seda usku peetakse riigi väärtustele sobimatuks

Maailm,
©Scanpix
Burkinis naised tekitavad probleeme ka Prantsusmaa randades.

Lääne kõige suurem moslemikogukond asub Prantsusmaal – 2017. aasta andmetel moodustavad moslemid 8,8% kogu sealsest rahvastikust, mis on 5 720 000 inimest. Suur osa neist on immigrandi taustaga, saabunud Lähis-Idast ja Põhja- Aafrikast. Selle tagajärjeks on riigi üha kiirenev islamiseerumine.

Ühe hiljutise üleriigilise uuringu kohasel leiab aga lausa 61% prantslastest, et islam ei sobi kokku Prantsusmaa ühiskonna ning selle väärtustega. Le Journal du Dimanche kirjutab, et mitu aastat järjest läbiviidud uuring näitab selgelt inimeste mure suurenemist islami mõju üle prantsuse ühiskonnale. Näiteks möödunud aastal samale küsitlusele vastates pidas islamit Prantsusmaale sobimatuks 53% vastanutest.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Nii nagu mujalgi Euroopas, valitseb ka Prantsusmaal islamit puudutavates küsimustes terav vastuolu parem- ja vasakpoolse ilmavaate toetajate vahel. Näiteks Marine Le Peni juhitud Rahvusliku Liidu toetajatest leiab 85%, et islamil ei ole Prantsusmaal kohta, kuid 54% vasakäärmusliku partei La France Insoumise toetajatest arvab täpselt vastupidi.

Uuringufirma Ifop asedirektor Frédéric Dabi märkis, et võrreldes sama küsitluse vastusega aastal 2005, mil prantslaste peamiseks murekohaks oli religioonide võrdsus, kujunes selleaastase uuringu tähtsaimaks küsimuseks religiooni ja poliitika lahushoidmine. „Paistab, et sekularismi definitsioon on muutunud,“ ütles Dabi.

Küsitlusele vastanutest 75% leidis, et religioossed sümbolid (näiteks burkad) tuleks avaliku teenistuse töötajatele keelata ja 72% arvas, et sama keeld peaks kehtima ka eraettevõtetes. Kultuuriliste küsimuste puhul arvas siiski 61%, et toetavad alternatiivsete (näiteks sealiha asemel) toitude võimalust koolides. Rahvusliku Liidu toetajate hulgas oli alternatiivsete toitude pooldajaid 44%.

Küsimusele, milline partei Prantsusmaal suudab kõige paremini seista vastu islamiseerumisega seotud väljakutsetele, kogus kõige suuremat toetust Le Peni Rahvuslik Liit (37%). President Macroni La République En Marche! (LREM) parteid toetas selles küsimuses vaid 20% vastanutest.

Islamiseerumine on muutunud Prantsusmaal suureks probleemiks. Äärmusmoslemeid leidub juba ka riigikoolides ja politseijõududes. Paari nädala eest teatas Prantsusmaa haridusminister Jean-Michel Blanquer, et sel aastal on raporteeritud vähemalt tosina äärmusislamist õpetaja kohta riigikoolides. Samuti teatas Pariisi politseiprefektuur hiljuti 27-st radikaliseerunud politseinikust.

Pildil: moslem rannas (AFP/Scanpix)

Allikas: Voice of Europe

Refereeris Triin van Doorslaer

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused