Putini ja Trumpi kohtumispaik Helsingi on pikaajalise suurriikide riigipeade võõrustamise traditsiooniga

Maailm,
©Reuters/Scanpix
Helsingi võõrustab sel nädalal taas USA ja Venemaa liidreid.

Ühendriikide ja Venemaa presidendid kohtuvad esmaspäeval Helsingis, aga seda kohta ei valitud juhuslikult.

Esiteks on Soomel pikaajaline kogemus selliste kohtumiste korraldamiseks, teiseks ajab Soome sõbralikku välispoliitikat ja kolmandaks on Soome olnud varem USA riigiesindajate peatuskoht enne Moskva-visiite, kirjutab eestinen.fi.

Soome korraldas USA ja NSV Liidu liidrite kohtumised aastatel 1975, 1988 ja 1990. Selle põhjuseks oli asjaolu, et Soome jäi poliitiliselt neutraalseks. Isegi Euroopa Liidus on Soome olnud sillaehitaja rollis Ida ja Lääne vahel. Soome korraldas kaks tippkohtumist 1992. ja 1997. aastal, viimane neist Boriss Jeltsini ja Bill Clintoni osavõtul.

Mõlemad, nii Donald Trump kui Vladimir Putin tunnevad isiklikult Soome presidenti Sauli Niinistöt ja omavad temaga häid suhteid. Niinistö külastas Valget Maja 2017. aastal, mil USA president kiitis Soomet. Niinistö omakorda on õnnitlenud mitmel korral Vladimir Putinit.

Ameerika diplomaadid külastavad tihti Soomet reisides Venemaale, et kohaneda ajavahega ja end ette valmistada. Ronald Reagan talitas just nii 1988. aastal. Soome ise maailmas poliitikat palju mõjutada ei suuda, küll aga suudab luua suurtele tegijatele kohtumiseks suurepärased tingimused.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused