Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Rahu Afganistanis ei edene, sest idamaades on arusaam sõja lõpust teistsugune

-
04.03.2020
Rahuleppe allkirjastamisel Dohas – tänane kätesurumine võib homme juba päästikule vajutamisega lõppeda.
© Reuters/Scanpix

USA ja Afganistani islamiliikumine Taliban allkirjastasid möödunud laupäeval Kataris rahuleppe, kuid sõda see tõenäoliselt ei lõpeta, sest islamistid näevad rahu omamoodi ehk vastase hävitamise tulemusena.

USA-Talibani kokkuleppe järgi toovad Ühendriigid 14 kuu jooksul oma väed Afganistanist ära tuua tingimusel, et Taliban tagab julgeolekugarantiid ning peab kõnelusi Afganistani valitsusega.

Taliban on alates kokkuleppe sõlmimist laupäeval kuulutanud võitu Ühendriikide üle. Islamiliikumine teatas esmaspäeval, et jätkab ründeoperatsioone Afganistani julgeolekujõudude vastu, lõpetades mässuliste ja USA vahelise kokkuleppe allkirjastamisele eelnenud osalise vaherahu.

“Vägivalla vähendamine on nüüd lõppenud ja meie operatsioonid jätkuvad tavapäraselt,” ütles Talibani esindaja Zabihullah Mujahid. “Nagu USA-Talibani leppes sätestatud, ei ründa meie modžaheedid võõrvägesid, kuid meie operatsioonid Kabuli administratsiooni jõudude vastu jätkuvad.”

Viimased uudised teatavadki, et Islamiliikumine Taliban tappis reas rünnakutes ööl vastu kolmapäeva vähemalt 20 Afganistani sõdurit ja politseinikku. USA aga korraldas kolmapäeval õhurünnakuid Afganistani islamiliikumise Taliban vastu, eesmärgiga kaitsta kohalikke valitsusvägesid, keda on pärast relvarahu lõppemist tabanud uued talibite rünnakud.

“See on küll alles esimene, kuid siiski väga oluline samm selleks, et viia lõpule 40 aastat väldanud sõdade ahel Afganistanis,” väitis reformierakondlasest Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Marko Mihkelson pühapäeval USA-Talibani kokkuleppe kohta. Peab ikka väga naiivne olema, uskumaks, et sõjaga harjunud maa nii lihtsalt sõja lõpetab.

“Me elame modernses maailmas, meie jaoks kehtivad mingid reeglid. Aga Talibani sõduri jaoks pole reegleid olemas. Me võime arvata, et lepime milleski kokku, aga homme võib juhtuda mida iganes. /…/”Kui 5000 (Talibani) võitlejat vabaks lastakse, siis seda on ka nii suure riigi jaoks palju. Kas see just jõudude tasakaalu kallutab, aga ikkagi – 5000 inimest, kes mõtlevad ainult kättemaksust…”, rääkis Afganistanis Eesti kaitseväe üksust juhtinud kolonelleitnant Eero Kinnunen ERR-ile.