Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Rahvusvaheline meedia nendib: Ameerika sõda Afganistanis on läbi

31.08.2021
Talibani võitlejad Kabuli lennuväljal.
© Scanpix

Afganistani pealinnas Kabulis kostus ööl vastu teisipäeva tulistamist, kui USA armee kinnitas, et viimased Ühendriikide väed on riigist lahkunud. Uudisteagentuuri AFP andmetel tulistasid islamiliikumise Taliban võitlejad kontrollpunktides ja tänavatel USA vägede lahkumise tähistamiseks õhku.

Blinken ütles esmaspäeval, et Afganistani on jäänud vähem kui 200 ameeriklast, kes soovivad lahkuda ja Ühendriigid jätkavad ka edaspidi pingutusi, et neid välja saada.

USA vägede lõplik väljaviimine esmaspäeval Afganistanist tähendas, et Ühendriikide sõjavägi ei suutnud evakueerida kõiki inimesi, keda loodeti, möönis USA keskväejuhatuse juht kindral Kenneth McKenzie.

“Me evakueerisime alates juulikuust küll üle 120 000 inimese, kuid ei toonud ikkagi välja kõiki, keda tahtsime,” ütles McKenzie. Ühendriikide viimane evakueerimislend lahkus Kabulist minut enne keskööd.

USA avas uue peatüki ja lõpetas diplomaatilise kohaoleku Afganistanis, teatas esmaspäeval Ühendriikide välisminister Antony Blinken. Blinkeni sõnul on kõik “USA diplomaatilised operatsioonid” üle viidud Katari ja seal viibivad juba ka Kabuli saatkonnas töötanud diplomaadid.

Vähem kui 40 protsenti ameeriklastest kiitis heaks president Joe Bideni tegutsemise USA vägede äratoomisel Afganistanist, selgus esmaspäeval avaldatud Reuters/Ipsose arvamusküsitlusest. Uuringi viidi läbi 27.-30. augustini. Vastanutest 51 protsenti polnud Bideni tegevusega rahul. Samas 38 protsenti kiitis selle heaks.

Islamiliikumise Talibani võitlejad jälgisid esmaspäeva hilisõhtul USA viimastel lennukite lahkumist Kabuli lennuväljalt ja tulistasid siis kontrollpunktides ja tänavatel õhku tähistamaks võitu Afganistanis, edastasid meediakanalid.

“Ameerika sõdurid lahkusid Kabuli lennujaamast ja meie rahvas sai täieliku iseseisvuse,” kinnitas teisipäeva varahommikul Talibani pressiesindaja Zabihullah Mujahid.

USA kaotus on “suur õppetund teistele sissetungijatele ja meie tulevastele sugupõlvedele”, teatas Taliban teisipäeval pärast seda, kui USA väed olid Afganistanist lahkunud. “See on ka õppetund kogu maailmale,” ütles Talibani pressiesindaja Zabihullah Mujahid Kabuli lennuväljal. (AFP-BNS)