Rändekriis on juba jõudnud ka spordimaailma, kus võistlusi kasutatakse uue kodumaa leidmiseks

Maailm,
- Updated
©AFP/Scanpix

Suuremad spordisündmused on üle maailma muutumas perioodideks, mil nendele pääsemist kas siis sportlase või fännina, kasutatakse ära varjupaigataotluseks.

Jalgpalli MM-i ajal pääseb Venemaale ilma viisata, kui ette on näidata pilet ja jalkafänni ID. Nüüd on seda võimalust aga hakatud kuritarvitama, et pääseda Venemaa kaudu Soome.

Selliseid juhtumeid oli möödunud nädalal Soome idapiiril mitmeid. Inimesed tunnistasid, et hankisid MM-i pileti ja jalkafänni ID ainult selleks, et Venemaa kaudu Soome pääseda, vahendab eestinen.fi ringhäälingukanalit Yle.

Reedel tegi varjupaigataotluse Helsingi Vantaa lennuväljal ka üks lennukiga saabunud reisija. Neljapäeval üritas Vainikkala kaudu Soome pääseda üks Nigeeria kodanik, kel oli võltsitud Brasiilia pass. Pühapäeval üritas Vaalimaa lähedal Soome pääseda kolm marokolast.

Kõik neli Soome kagupiiril kinni võetud isikut olid saabunud Venemaale ilma viisata, ainult jalkafänni ID-ga. Kõik taotlesid samas kohe Soomes varjupaika. Sellised juhtumid polnud Soome piirivalvele üllatus, aga neid oodati MM-i lõpupoole.

Spordivõistluste kasutamine Euroopa Liitu pääsemiseks on täiesti uus ilming. Näiteks möödunud aastal oli Venemaal samalaadne jalgpallivõistlus, niinimetatud eel-MM, kuhu pääses samuti ilma viisata, aga siis sellist Soome tulekut polnud.

Piiriületuse katseid on Soomes olnud 5-10 juhtumit aastas viimaste aastate jooksul. Võltsitud dokumentidega üritab Soome pääseda aastas 20-30 inimest.

Politsei- ja piirivalveamet teatas, et 10. juunil kontrolliti Narva raudteepiiripunktis Eestisse tulnud Nigeeria kodanikku, kes oli saabunud Vene Föderatsiooni viisavabalt fan–ID alusel. Kuna tal puudus viisa Eestisse sisenemiseks, siis saadeti ta tagasi Venemaale, kirjutab ka Delfi.

14. juunil sisenes Vene Föderatsioonist bussiga Eestisse Narva piiripunkti kaudu Nigeeria kodanik, kel oli olemas Venemaa fan-ID kaart, kuid puudus õigus Eestisse sisenemiseks. Mees saadeti tagasi Venemaale. Katseid jalgpalli MM-i varjus Euroopasse migreeruda on avastanud ka teised Euroopa riigid, sealhulgas Läti.

Mujalt maailmast aga on teada, et näiteks Hea Tahte Mängude ja Rahvaste Ühenduse Mängude ajal Austraalias otsustasid sinna jääda mitusada sportlast, peamiselt Aafrika riikidest. Nüüd jääb vaid üle oodata sõnumeid selle kohta, kui paljud aafriklased pärast jalgpalli MM-i koju ei naase.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused