Rännet ergutav EL mõistis silmakirjalikult hukka migrantide elamistingimused Bosnias

Maailm,
- Updated
Bosnia sõdurid püstitavad migrantidele ajutise laagri.

Sadade kodutute migrantide elamistingimused Bosnias on täiesti vastuvõetamatud, teatas laupäeval Euroopa Liit – samas on just seesama ühendus ise rännet ergutanud.

Ilma varjupaigata migrandid on sunnitud toime tulema külma ja märja ilmaga pärast seda, kui nende laager Bihaći linnas eelmisel kuul maha põles, väidab Brüssel.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“See olukord on täiesti vastuvõetamatu,” ütles EL-i eriesindaja Bosnias ja Hertsegoviinas Johann Sattler. “Sadade inimeste elud ja elementaarsed inimõigused on tõsises ohus,” lisas ta pärast kohtumist EL-i piiril asuva Bosnia julgeolekuministri Selmo Cikotićiga.

Lipa migrandikeskuses puhkes tulekahju 23. detsembril. Keegi põlengus kannatada ei saanud, kuid keskus sai ulatuslikult kahjustada. Bosnia võimud ei ole suutnud seejärel migrantidele varjupaika pakkuda.

Politsei hinnangul süütasid migrandid tulekahju tahtlikult, et avaldada meelt keskust juhtiva ÜRO Migratsiooniorganisatsiooni (IOM) lahkumise vastu. Seda kinnitavad ka mitmed vaatlejad.

IOM-i hinnangul polnud tingimused keskuses piisavad, et majutada inimesi talvekuude ajal. Aprillis avatud Lipa laagris polnud elektrit ega veevärki.

Sattler kohtus laupäeval Bosnia ministriga ning temaga koos viibisid Saksa, Itaalia ja Austria suursaadikud, seisis EL-i delegatsiooni avalduses.

Bosnia asub nõndanimetatud Balkani marsruudil, mida alates 2018. aastast kasutavad kümned tuhanded Lähis-Idast, Aasiast ja Aafrikast saabuvad migrandid, kes on teel Lääne-Euroopasse. Hetkel on riigis umbes 8500 migranti.

Euroopa Komisjon, mis rahastab mitmeid laagreid Bosnias, kutsus taasavama Bihaćis üht teist keskust migrantidele, kuid kohalikud ametnikud on selle vastu. Kõnealune keskus on vana mahajäetud tehas, mis suleti oktoobris kohalike elanike survel.

Föderaalvalitsus on samuti soovitanud keskuse taasavamist, kuid sel pole võimu sundida kohalikke ametnikke seda tegema.

ÜRO inimõiguste ülemvoliniku büroo (OHCHR) on juba kritiseerinud Lipa laagri migrantide elamistingimusi ja kutsunud üles leidma kiiret lahendust.

Bosnia valitsus lasi armeel püstitada mahapõlenud laagri lähistele migrantide majutamiseks telgid, kuid tundub, et sisserändajad ei ole valmis neid kasutama ebapiisava kütte ja vee puudumise tõttu.

Reedel ja laupäeval keeldusid migrandid Punase Risti ja ühe kohaliku heategevusorganisatsiooni toiduabist, ütles Punase Risti ametnik Bosnia telekanalile FTV.

Lipa laagri ümber toimuvas on otseselt süüdi Euroopa Liit, Saksamaa ja pagulasabiorganisatsioonid. Esiteks ei soovi migrandid Bosniasse jääda, vaid pürivad Lääne-Euroopasse, ennekõike Saksamaale, olles kuulnud Merkeli kutset. Mujale nad ei soovi ja ega neid tahetagi.

Teiseks algatasid migrandid ise laagrite mahapõletamise taktika usus, et kui nad lageda taeva alla jäävad, siis tõusevad inimõiguslased tagajalgadele. Selle eest hoiatati Lääne-Euroopat juba Kreeka Moria laagri süütamise järel. Seda kinnitab ka info, et migrandid ei lähe lageda taeva alt ka neisse laagritesse, mis on kehvad, kuid ikkagi parem kui mitte midagi.

Rändeteedel olevate riikide probleemides on süüdi just Euroopa Liit, kes pole teinud midagi toimivat rände takistamiseks, vaid ergutab rändlejaid teele asuma, lootes need üle Euroopa laiali sokutada. (AFP-BNS-UU)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused