Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Raport: Euroopa puidutööstus rahastas Kesk-Aafrika konflikti

15.07.2015
central-african-picture

Euroopa on puidukaubanduse kaudu kaasosaline Kesk-Aafrika Vabariigis käivas kodusõjas, teatas rahvusvaheline korruptsioonivastane organisatsioon Global Witness kolmapäeval oma raportis.

Global Witness paljastas, et Kesk-Aafrika Vabariigi puidufirmad on maksnud miljoneid eurosid Séléka islamiusulistele mässulistele, kes on hõivanud suure osa riigi vihmametsadest. Vastutasuks lubab Séléka firmadel jätkata illegaalset lageraiet. Séléka kasutab puidutööstuselt saadud raha oma sõjakäikude teostamiseks, tuues kaasa massimõrvu, vägistamisi ja lapssõdurite värbamist.

Kesk-Aafrika Vabariigist pärit puit müüakse seejärel Euroopa firmadele ja toimetatakse merd pidi Euroopasse, kinnitab Global Witness.

Samuti on Prantsusmaa andnud Kesk-Aafrika Vabariigi puidufirmadele miljoneid eurosid arenguabi, eeldades, et see aitab kaasa kohaliku elatustaseme tõusule. Euroopa Liit on ette valmistamas kaubanduslepingut Kesk-Aafrika Vabariigiga, mis tooks sealsele puidutööstusele uusi tulusid.

“Global Witness kutsub Euroopa Liitu ja kõiki selle liikmesriike üles lõpetama kogu kaubanduse ja arenguabi Kesk-Aafrika Vabariigi puidutööstusele, mis on jätkuvalt üheks ebastabiilsuse allikaks selles rahu taastamise nimel pingutavas Aafrika riigis,” ütleb organisatsioon oma avalduses.

Hinnanguliselt maksid puidutööstused Séléka mässulistele 2013. aastal 3,4 miljonit eurot.

Kodusõda on Kesk-Aafrika Vabariigis käinud alates 2012. aastast. Selle käigus on veerand riigi elanikest oma kodudest lahkunud ja üle 460 000 on liikunud naaberriikidesse, paljud neist sealt edasi Euroopasse.