Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Raport: MH17 lennuk tulistati alla Venemaalt toodud raketiga

-
28.09.2016
547547778

Rakett, millega tulistati 2014. aasta 17. juulil Ida-Ukraina kohal alla Malaysia Airlinesi reisilennuk, oli piirkonda toimetatud Venemaalt, teatas Hollandi juhitud rahvusvaheline uurimismeeskond kolmapäeval.

“Tuginedes kriminaaljuurdlusele jõudsime järelduseni, et lennu MH17 tõi alla rakett 9M83, mis tulistati välja Vene Föderatsiooni territooriumilt (Ida-Ukrainasse) toodud raketisüsteemist BUK,” lausus Hollandi politsei juurdluse juht Wilbert Paulissen.

Raketisüsteem toimetati Ukrainasse valge Volvo veokiga ning seda eskortisid mundris ja relvastatud mehed. Hiljem toimetati see “tagasi Venemaale”, lausus Paulissen.

Uurijad kasutasid tuhandeid fotosid, videosid, 200 pealtnägija ütlusi ja 150 000 pealtkuulatud telefonivestlust. Selle abiga üritati teha kindlaks teekonda, mille raketisüsteemi transportinud konvoi läbis.

Vaheltlõigatud sideandmetest selgub, et venemeelsed separatistid tahtsid piirkonda tuua maa-õhk-tüüpi relvasüsteemi ning hiljem teatasid selle saabumisest mässuliste kontrollitud Ida-Ukrainasse, ütles Paulissen.

Uurijad tuvastasid “ümberlükkamatuid tõendeid”, et lennuk tulistati alla raketisüsteemiga BUK. Lisaks kinnitati, et rakett tulistati Ida-Ukrainas Pervomaiskis asuvalt põllult, mida tol hetkel kontrollisid venemeelsed separatistid.

Uurijate teatel uuritakse umbes sadat inimest, keda kahtlustatakse lennuki allatulistamisel “aktiivse rolli” etendamises.

Raportis ei süüdistatud Moskvat otseses seotuses lennukihukuga ning Venemaa ja separatistid andsid dokumendi avaldamise järel välja avaldused, milles eitati mis tahes vastutust juhtunu eest. Moskva nimetas raportit “kallutatuks” ja “poliitiliselt motiveerituks”.

Samas tunduvad uued üksikasjad kinnitavat Ukraina ja lääneriikide pikaaegseid süüdistusi, et venemeelsed separatistid tulistasid välja raketi, mille võis neile anda Moskva.

Lisaks on jätkuvalt vastuseta küsimus, kes andis tulistamiseks korralduse ja kes vajutas päästikut.

Kriminaaljuurdlus 298 inimese surmaga lõppenud vahejuhtumi asjaolude väljaselgitamiseks kestis enne raporti avaldamist kaks aastat ning seda pikendati 2018. aastasse.

Uurimist juhtis Hollandi prokuratuur, kuid selles osalesid ka Austraaliast, Belgiast, Malaisiast ja Ukrainast pärit meeskonnad. Lennuki reisijatest 196 olid hollandlased.

Hollandi peaministri Mark Rutte sõnul on raportis esitatud esialgsed uurimistulemused “oluline samm teel lõppeesmärgini: toimepanijate leidmine ja kohtu alla andmine”. Samas pole praeguseks otsustatud, milline saab olema toimepanijate üle kohut mõistev tribunal. Mõnede ekspertide sõnul võib protsess aega võtta aastaid.

Hollandi lennuturvalisuse ametnike eraldiseisev juurdlus järeldas möödunud aastal eraldiseisvas raportis, et Amsterdamist Kuala Lumpurisse teel olnud lennuki tõi taevast alla venemeelsete separatistide kontrollitud alalt tulistatud BUK rakett.

Hollandi politsei pressiesindaja Thomas Alingi sõnul erineb nüüd lõppenud juurdlus varasemast selle poolest, et selles kajastatud andmeid saab kasutada kohtus. Kus ja millal kohtuprotsess toimub, on veel lahtine, lausus Aling.