Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Rassirahutused USA-s: mida neist järeldada?

-
30.05.2020
Rassismivastased protestid tähendavad leekides linnu.
© Reuters/Scanpix

Ühendriikides jätkuvad mitmetes linnades vägivaldsed meeleavaldused seoses mustanahalise mehe surmaga vahistamise käigus, mis näitavad, et migrantide kahe ja poole sajandi vanuses riigis pole rassisuhetega kõik sugugi korras.

Sellised rahutused vapustavad Ühendriike aegajalt ikka ja jälle, olenemata sellest, milline president võimul on – Fergusoni rahutused 2014. aastal toimusid Barack Obama võimul olles.

Orjapidamine kaotati USA-s 1863. aasta 1. aprillil, kuid mingit rassirahu pole pooleteise sajandi jooksul saabunud. Neegrid tunnevad erinevatel põhjustel ennast sealses ühiskonnas endiselt tõrjutuna, kuigi põhjuste seas on ka nende endi süü olemas. Sügavad vastuolud ei teki kunagi ainult ühe poole süül, veel vähem saab nende aluseks olla kellegi “rassistlik pahatahtlikkus.”

Muuhulgas on mustanahaliste seas kuritegevuse tase kõrge – sellised juhtumid, mis algatavad rassirahutused, juhtuvadki eelkõige kuritegevuse taustal ehk kedagi arreteerides või kellegi kahtlustamisel, tavaliselt siis, kui seda teevad valged politseinikud.

Probleem pole ainult neegrite ja valgete suhetes, vaid ennekõike selles, et Ameerika migrandiühiskonnas elavad endiselt kõik eraldi – ka hiinlased oma Chinatownides, juudid oma linnaosades, latiinod omades – see näitab, et vasakliberaalide püüdlustest hoolimata erinevad kultuurid ja rassid ei sulandu, vaid jätkavad eksisteerimist väiksemates ühiskondades, sest erinevused on liiga suured. See paneb segaühiskondade eksistentsi mõttekuse suure kahtluse alla.

Ühendriikides toimuva taustal on nagu puust ette ja punaseks tehtuna näha see, mis hakkab toimuma (ja juba toimubki) Euroopa Liidus, kui ka see migrantidest üle ujutatakse. Ei tule ka Vanas Maailmas mingit integreerumist, mida näitavad no-go-tsoonid Rootsis, Saksamaal Prantsusmaal, Suurbritannias, Belgias ja mujalgi. Tänane Ameerika on homne Euroopa, eriti kui see muudetakse föderatsiooniks. Euroopa ootab ees suurem vägivallaaeg – türklaste ja kurdide kokkupõrked Saksamaal näitavad, et isegi migrandid ei saa omavahel läbi, rääkimata pingetest nende ja põlisrahvaste vahel.

Ameerika rahutused näitavad ka seda, kui ruttu läheb mustanahaliste protest üle massiliseks vägivallaks ega seegi erinevate rasside suhted eriti silu. Erinevad rassid ja kultuurid on läbi aegade oma eraldiseisvatel kodumaadel elanud ja ega infotehnoloogiasajandil midagi muutunud pole.