Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Sajandi nuhkimisskandaal USAs, aga Eesti peavoolumeedia vaikib nagu “kult rukkis”

-
03.02.2018
Hillary Clinton ja Donald Trump – vihane võitlus demokraatide poolt ei lõppenud ka peale valimisi ja kestab siiani
© Scanpix

USA esindajatekoja luurekomisjon avalikustas reedel olulise memo, mis kinnitab juba varasemaid kahtlusi USA vastuluureseaduse (FISA) rikkumisest USA justiitsministeeriumi (DOJ) ja FBI ametnike poolt, seda seoses Trumpi kampaania uurimisega.

Memoga kaasasolevas avalduses nendib luurekomisjon, et loodab selles oleva informatsiooni paljastamisega teavitada avalikkust justiitsministeeriumis ja FBI-s toimunud seadusrikkumistest ja sellest, et luureagentuuride tegevus vajab reformimist ning aruandekohustuste laiendamist.

„Valitsuse luurevõimekus on erilise tähtsusega võim, millega tuleb ümber käia ettevaatlikult ja mis on piiritletud kaitsma ameeriklaste kodanikuvabadusi. Igasugune sellise võimu kuritarvitamine poliitilistel eesmärkidel või mõnel muul eesmärgil, mis ei ole seotud ameeriklaste kaitsmisega, on vastuvõetamatu,“ öeldi avalduses.

Nii esindajatekoja demokraadid kui ka DOJ ametnikud ja FBI olid memo avalikustamise vastu.

Muuhulgas võib memost lugeda järgmist:

Trumpi-vastane toimik, mille panid kokku Clintoni kampaaniameeskond ja Demokraatide Rahvuskomitee (DNC), oli oluliseks aluseks Trumpi kampaanianõunik Carter Page’i pealtkuulamiseks. 2

Toimiku poliitiline taust oli DOJ ja FBI ametnikele teada, kuid teavet selle tausta kohta ei olnud lisatud Page’i jälgimisloa taotlusesse. 3

Clintoni kampaaniat nõustanud õigusbüroo Perkins Coie ja Demokraatide Rahvuskomitee korraldasid kohtumise endise Briti luureagendi Christopher Steele’i, Fusion GPS-i (firma, kelle töötajad tegelesid Trumpi vastase toimiku koostamisega) ja meedia vahel (selline paljastus muudab Clintoni kampaaniameeskonnale ja DNC-le keerulisemaks eitada toimikuga seotust).

Christopher Steele’il oli isiklik vastumeelsus Donald Trumpi kandideerimise osas ja ta rääkis DOJ ametnikule Bruce Ohr’ile, et on valmis tegema ükskõik mida, et Trump ei saaks presidendiks.

Ajal, mil FBI kasutas toimikut Page’i jälgimisloa taotlemiseks oktoobris 2016, ütles Bill Priestap FBI vastuluureosakonnast, et toimik ei ole leidnud suures osas kinnitust ja pärast seda, kui Steele enam toimiku kallal ei töötanud, kinnitas FBI, et Steele’i raport on vaid väga vähe kinnitust leidnud.

FBI asedirektor Andrew McCabe tunnistas esindajatekoja luurekomisjonile 2017. aasta detsembris, et ilma toimikuta ei oleks Page’i nuhkimiseks luba taotletud.

FISA loas oli mainitud ka teist Trumpi kampaanianõunikku, George Papadopoulost, ehkki puudusid igasugused tõendid, mis oleksid kinnitanud Page’i ja Papadopoulose vahelist koostööd või vandenõud. 4

Memos ei öelda täpselt, millist infot Papadopoulose kohta täpselt silmas peetakse, kuid öeldakse, et see teave oli ajendiks FBI vastuluurele Trumpi-Vene koostöö teemal uurimise avamiseks juulis 2016 (Papadopoulos oli rääkinud ühele Austraalia diplomaadile, et üks Vene sidemetega Malta professor olevat talle teada andnud Clintonit kahjustava info olemasolust).

Uurimise Trumpi võimalike Vene sidemete kohta avas FBI vastuluure kõrge ametnik Peter Strzok (sõnumid, mida ta vahetas oma kolleegi ja armsama Lisa Page’iga paljastavad, et ta oli meelestatud Trumpi vastu).  FBI jõudis jälile Steele’ile tehtud maksete osas, kuid ei lisanud infot selle kohta jälitusloa taotlusesse.

Steve King (R-IA) esindajatekojast nimetas nähtut hullemaks kui Watergate ja Ron DeSantis (R-FL), samuti õiguskomisjoni liige, ütles, et memo tõstatab väga tõsiseid küsimusi Obama-aegse justiitsministeeriumi ja Comey-aegse FBI kohta. Eesti peavoolumeedia ei pea aga Watergate’st suurema skandaali kajastamist oluliseks.

Refereeris Triin van Doorslaer


Allikad:

Seonduvad lood:

  1. Breitbart: Trumpi järel nuhkides rikuti räigelt seadusi
  2. Täiendatud! FBI tunnistas Trumpi kampaaniameeskonna järel nuhkimist
  3. Trumpi Vene-koostöö on osutunud hoopis Clintonite Vene-koostööks
  4. Trumpi vastased tunnistavad: Vene-koostöö osas puuduvad tõendid