Saksa uus “Suur Koalitsioon” saab kriitikat isegi omade seast ja kipub juba eos murenema

Maailm,
- Updated
©Reuters/Scanpix
47RS180121B381

Vaevalt saadi Saksamaal uus Suur Koalitsioon (GroKo) välja hõigata, kui sotside juht Sculz teatas tagasiastumisest parteijuhi kohalt. Nüüd teatas Schulz, et loobub ka välisministri portfellist.

Saksamaa koalitsioonikõnelused on küll pärast pikki arutelusid lõpuni jõudnud ja ministrikohad koalitsioonipartnerite (Angela Merkeli Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU), nende Baierimaa sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) ja Sotsiaaldemokraatlik Partei (SPD)) vahel on ka justkui jagatud, kuid kriitilisi hääli kostub üha enam. Kõigest paar päeva pärast nn suure koalitsiooni (GroKo) moodustamist valitseb CDU-s suur pahameel. Ja seda just peamiselt ministriportfellide jaotuse tõttu.

Endine CDU fraktsiooni juht liidupäevas, Friedrich Merz ütles ajakirjandusele, et kui CDU sellise alandamisega tõesti lepib, siis on partei endale ise kriipsu peale tõmmanud. Välispoliitika ekspert Norbert Röttgen omakorda kommenteeris: „CDU on sellega valitsuses strukturaalselt nõrgemal positsioonil ja kaotab oma mõju.“ CDU noorteorganisatsiooni Junge Union juht Paul Ziemak kinnitas, et parteisisene rahulolematus ministriportfellide jagamise osas on väga suur. Ziemak nõuab, et parteiliider Angela Merkel annaks märku mingite uuenduste tegemisest. „Meil ei ole enam palju aega,“ ütles Ziemak. Tema meelest vajab CDU uusi värskeid nägusid ja kui muutusi ei tule, ei ole üldise meeleolu paranemiseks lootust.

Ka CDU liidupäeva liige Klaus-Peter Willsch kutsub parteid üles kaaluma muudatusi. „Me peame CDU-s juba nüüd hakkama mõtlema sellele, kuidas end ilma Merkelita uuesti sisse seada,“ ütles Willsch. „Sest selle valitsuse aeg võib väga kiiresti läbi saada.“

SPD kogus septembris toimunud valimistel küll tunduvalt vähem hääli kui CDU, ja ka tunduvalt vähem, kui varasematel valimistel, ent saab endale uues valitsuses kuus ministeeriumi, nende hulgas olulised rahandus-, majandus- ja sotsiaalministeeriumi. Valimiste võitjale CDU-le jääb lisaks kantsleri kohale vaid 5 ministriportfelli.

Seega on SPD-l hoopis teistsugused mured. SPD noorteühendus (Juso) alustab reedel ametlikku uue GroKo vastast kampaaniat. Juso juht Kevin Kühnert on uue koalitsiooni vastu, kuna kardab SPD reitingu veelgi suuremat langust. Viimaste küsitluste kohaselt on SPD-l toetajaid kõigest 17%. Liidupäeva valimistel koguti 20,8% häältest.

Allikas: Die Welt

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused