Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Saksamaa kannatus Schröderi Kremli-meelse lobitöö suhtes on katkemas

-
13.02.2022
Vanad sõbrad aastal 2000.
© Scanpix

Endise Saksa kantsleri Gerhard Schröderi häid suhteid Vene presidendi Vladimir Putiniga ning ärisidemeid Venemaaga on Saksamaal pikalt tolereeritud, kuid Ukraina kriisi valguses on üha rohkem kuulda kriitikanoote endise sotsiaaldemokraadist (SPD) valitsusjuhi suunal, kirjutas AFP.

“Schröder on koorem Saksa välispoliitikale ja oma vanale erakonnale,” kirjutas Saksa nädalaleht Der Spiegel. “Tal on selged eesmärgid. Mitte oma riigile, vaid endale.”

Schröder manitses hiljuti Ukrainat, et too peaks lõpetama “mõõkade täristamise” olukorras, kus Venemaa on toonud Ukraina piirile üle 100 000 sõduri. Saksamaal ekskantsleri avaldust soojalt vastu ei võetud.

Veebruari alguses teatas Vene riiklik gaasihiid Gazprom, et esitas Schröderi direktorite nõukogu liikme kandidaadiks. Schröder on Nord Stream AG aktsionäride komitee esimees ja Vene naftahiiu Rosneft nõukogu esimees.

Praegune sotsiaaldemokraadist Saksa kantsler Olaf Scholz suundub järgmisel nädalal Moskvasse, et pidada Putiniga esimest korda näost-näkku kõnelused alates võimuletulekust.

Pärast Ühendriikide ja teiste liitlaste ärgitamist karmistas Scholz hiljuti oma hoiakut seoses Ukraina kriisiga. Kantsleri sõnul on Venemaa sissetungi korral võimalik gaasijuhtme Nord Stream 2 sulgemine.

Scholz eitas teleintervjuus, et Schröder on teda mõjutanud. “Ma pole temalt nõu küsinud, ta pole mulle seda ka andnud,” ütles ta.

Putin ja Schröder lõid “tõelise, usaldusele tugineva, sõpruse”, kui Schröder oli võimul, ütles politoloog Ursula Münch AFP-le.

Kuid “see on problemaatiline, kui endine kantsler kasutab oma varasemat poliitilist tegevust ja kontakte, et raha teenida”, lisas ta.

SPD Venemaasse tavatult soosiva suhtumise juured ulatuvad endise kantsleri Willy Brandti nõndanimetatud Ostpolitiki aega. Toonane dialoogipoliitika Nõukogude Liiduga eemaldus Konrad Adenaueri liinist, kes keeldus kommunistlikku Ida-Saksamaad tunnustamast.

Järgnevad kantslerid on jätkanud positiivset Vene-poliitikat erinevas ulatuses, Scholzi eelkäija Angela Merkel pani rõhku Venemaaga läbikäimise majanduslikele eelistele.

Isegi Saksa poliitikud, kes suhtuvad Venemaasse soojalt, on Schröderi suhtes jahenenud. SPD veteranpoliitik Rudolf Dressler ütles Spiegelile, et Schröderi käitumine on piinlikustvalmistav ning palus, et erakonna liidrid annaksid Schröderile korralduse hoiduda poliitilistel teemadel sõna võtmisest.

SPD koalitsioonipartner FDP ja opositsioonipoliitikud on kutsunud tühistama Schröderi privileege, mille seas on oma isiklik büroo töötajatega.

Saksa maksumaksjad ei peaks jätkuvalt rahastama Vene lobitegevust, ütles parlamendiliige Volker Ullrich konservatiivsest CSU-st ajalehele Bild. Tema hinnangul peaks Schröderi ülalpidamise eest tasuma Gazprom.

Saksa Marshalli Fondi mõttekoja asedirektor Sudha David-Wilp ütles, et Schröderi saagale keskendumine juhib tähelepanu ära Ukraina kriisilt. “Kõik teavad, millised on Schröderi vaated, kõik teavad, kust ta sissetulek pärineb,” ütles ta AFP-le. Huvitavam on see, kuidas Scholz ja SPD otsustavad edaspidi navigeerida oma suhetes Venemaaga, ütles ta.

“Kas nüüd on konsensus, et Ostpolitik või “Wandel durch Handel” kuuluvad minevikku? Või jätkavad nad sama vormeli järgi?” sõnas David-Wilp.

“Wandel durch Handel” on Merkeli-aegse Saksamaa Vene-poliitika väljend ning tähendab “muutus läbi kaubanduse”. (AFP-BNS)