Saksamaa on hädas Islamiriigist naasjatega – paljud neist on riigivõimu eest varjus

Maailm,
©AFP/Scanpix
Saksamaalt Islamiriigi poolele läinud naine kohtus oma kaitsjate vahel. Kohtualust süüdistatakse selles, et ta lasi orjastatud jeziidi lastel päikese käes janusse surra.

Saksamaal hiljuti avaldatud raporti kohaselt puuduvad riigi salateenistusel täielikult andmed 160 Saksamaale tagasi pöördunud ISISe võitleja kohta.

Lisaks puudub riigil plaan, mida teha 120 Saksamaa kodanikuga, kes viibivad veel endiselt Lähis-Idas.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Raporti kohaselt on ISISe ridades võidelnud tuhandest Saksamaa kodanikust Saksamaale naasnud 350. Osad neist on Saksamaal vangis, teised ootavad oma kohtuprotsessi, kuid tervel hulgal on õnnestunud riiki siseneda nii, et nende asukoha kohta puudub igasugune teave. Need, kes ei ole tulnud tagasi, on kas saanud surma või on Süürias ja Iraagis kurdide käes vangis.

Raporti sõnul kujutavad kõik Saksamaale naasnud võitlejad endast potentsiaalset julgeolekuriski. „Põhimõtteliselt tuleb eeldada, et islamistide käitumine valdavalt ei muutu,“ seisab raportis. „Nende oskus liikuda Lääne riikides märkamatult ringi tähendab džihadistide rühmituste vaatenurgast seda, et tagasipöördujad on määratud planeerima ning viima täide rünnakuid neis riikides.“

Viimastel aastatel Saksamaal ja mujal Lääne-Euroopas korraldatud terrorirünnakute korraldajad on olnud enamasti isikud, kes on andnud truudusvande Islamiriigile.

Saksamaa valitsuse kõneisik Steve Alteri sõnul on valitsusel keeruline väljakutse tuua kõik endised Saksamaalt pärit ISISe võitlejad kohtu ette. Varasemalt on olnud olukordi, kus võitlejate üle kohtumõistmine on osutunud raskeks, kuna Saksamaa seaduste kohaselt on vaja süüdimõistva otsuse langetamiseks väga kõrge tasemega tõendusmaterjale nagu fotosid või sotsiaalmeedia kontosid.

Saksamaa föderaalparlament võttis hiljuti vastu seaduse, mis võtab topeltkodakondsusega isikutelt ära õiguse Saksa passile juhul, kui nad liituvad piiritaguste terroristlike rühmitustega.

Der Tagesspiegeli ajakirjanik Frank Jensen ütles Fox Newsile, et enne Saksa kohtu ette toomist viiakse iga üksiku vangi kohta Süürias või Iraagis läbi põhjalik uurimine. „Saksamaal on väga suur islamiterrori oht ja paljud inimesed ei soovi nende võitlejate naasmist,“ ütles Jensen.

Allikad: The Scottish Sun, Voice of Europe

Refereeris Triin van Doorslaer

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused