Saksamaa riikliku ringhäälingu näite varal: noored ajakirjanikud on kõvasti vasakule kaldu

Maailm,
Angela Merkel ARD TV-show`s “Farbe bekennen”

Peavoolumeedia kallutatusest on olnud palju juttu nii Eestis kui ka mujal, ehkki ajakirjanikud ise seda tunnistada ei taha. Saksamaal hiljuti läbi viidud uuringu tulemused tõid aga välja huvitava tõsiasja: Saksa riikliku ringhäälingu ARD noorte ajakirjanike poliitiline eelistus on 92% ulatuses kas rohelised või teised vasakpoolsed parteid. Mis näitab paraku toimetuse maailmavaate selget ühesuunalisust.

Die Welt kirjutab, et näiteks võib tuua USA presidendivalimiste eelse kampaania Berliini transpordis, kus ARD tegi põhimõtteliselt reklaami demokraatide kandidaadile Joe Bidenile. Poliitilise aktivismi eesmärk oli justkui sugereerida kõigile transpordi kasutajatele, et kogu Berliini transpordiamet on Ameerika Ühendriikide valimiste osas ühel meelel. Maksumaksja eeldaks siiski pigem, et tema raha eest hoitakse transport puhtana ja korras, mitte ei kulutata raha valimiseelistuste reklaamimisele.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Enamasti edastatakse uudiseid nii, nagu kehtiks paljudes poliitilistes ja ühiskondlikes küsimustes ainult üks ja ainuõige hoiak. Seda võisime kõik näha hästi põgenikekriisi ajal 2015. aastal. Kuid ka näiteks ARD põhistuudio juhi Tina Hasseli vaimustunud sõnumid roheliste edu üle valimistel on ringhäälingu ajakirjanikele tüüpiline. Edela-Saksamaa ringhäälingu SWR ajakirjanik Kai Gniffke isegi tunnistas hiljuti ühes intervjuus, et teatud hoiakud ajakirjanike käitumises ei olegi ehk väljamõeldis.

Ja see suunitlus aina süveneb, nagu näitab ARD järelkasvu hulgas tehtud küsitlus. „Kui pühapäeval saaksid valima minna vaid ADR noorajakirjanikud,“ kirjutab küsitluse läbi viinud ajaleht Der Journalist, „ siis oleksid tulemused järgmised: 57,1% valiksid rohelisi, 23,4 protsenti vasakparteid Die Linke ning 11,7 protsenti sotsiaaldemokraatlikku parteid SPD. Sellele järgneb 3,9 protsendiga variant „muu“, ja  – mis on vaevalt võrreldav – 3% CDU (kristlikud demokraadid) ning 1,3% FDP (liberaalid).“

Loomulikult võib iga ajakirjanik valida talle meelepärast maailmavaadet esindavat parteid, kuid kui toimetuste poliitiline eelistus on nii tugevalt kaldu ühes suunas ning erineb nii suurelt maksumaksjate omast – kellele nad ju ajakirjandust teevad –, siis ei olegi võimalik täita ringhäälinguseadust ja teha tasakaalustatud ajakirjandust. Kui ARD nii jätkab, siis võib sealset toimetust varsti võrrelda Hiina riikliku rahvakongressiga.

Allikas: Die Welt

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused