Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Saksamaa suukorvistab sõnavabadust – välja nõutakse juba ka „vihakõnelejate“ salasõnu

-
21.12.2019
Saksamaa suukorvistab sõnavabadust. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Saksamaa valitsuses on koostamisel uus eelnõu, mis sunniks internetiteenuse pakkujaid edastama teavet, muuhulgas ka salasõnu, nn vihakõne levitavate kasutajate kohta.

Mitteldeutscher Rundfunk vahendab, et Saksamaa justiitsminister Christine Lambrecht (Sotsiaaldemokraatlik Partei) tegeleb eelnõu kokku panemisega, mis nõuaks, et internetiteenuse pakkujad edastaksid valitsusele vihakõnes kahtlustatavate kasutajate kasutajanimesid, salasõnu ja IP aadresse.

Lambrechti algatust on juba palju kritiseeritud. Näiteks nimetas Hamburgi andmekaitseametnik Johannes Caspar seda rünnakuks inimese privaatsuse vastu. Ta hoiatas, et võitlust nn vihakuritegudega on hakatud kasutama valitsusepoolse kontroll laiendamiseks.

Lambrecht kaitses oma eelnõud, väites, et salasõna ja isikuandmeid nõutakse ainult kooskõlas kohtumäärusega ja väga tõsiste juhtumite puhul. „Me ei hakka massiliselt salasõnu nõudma, asjast on valesti aru saadud ja see ei ole üldse eesmärk,“ selgitas Lambrecht.

Alternatiiv Saksamaale (AfD) poliitik Joana Cotar nimetas aga valmivat eelnõud võitluseks vaba internetiga ja väitis, et seda hakatakse kasutama Saksamaa valitsuse suhtes kriitiliste inimeste vaigistamiseks. Kummalisel kombel nõustus AfD-ga ka vasakpoolne Die Linke, kes süüdistas valitsust jälgimisühiskonna loomises.

Saksamaal kehtivad juba praegu äärmiselt karmid nn vihakõne levitamise vastased seadused. Näiteks on võimalik trahvida sotsiaalmeedia ettevõtteid kuni 50 miljoni eurose trahviga, kui need ei eemalda oma lehtedelt „piisavalt kiiresti“ vihakõne sisu. Samuti tegelevad Saksamaa võimud aktiivselt ja korrapäraselt nende kodanike kodude läbiotsimisega, keda on süüdistatud vihakõne levitamises internetis.

Hiljuti kutsus Saksamaa kantsler Angela Merkel Bundestagis kõnet pidades üles piirama sõnavabadust, et säilitada „vaba ühiskond“.  Merkel kutsus üles võitlema äärmuslike arvamuste vastu. „Vastasel juhul ei ole meie ühiskond enam vaba, nagu see varem oli,“ ütles ta.

Allikad: Mitteldeutcher Rundfunk, Breitbart