Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Saksamaa vasakvalitsuse kütteseadus mõjub hävitavalt miljonitele inimestele ja tuhandetele kodudele

-
12.09.2023
Sakslaste kodud Frankfurti lähistel.
© Scanpix

Saksamaa vasakvalitsus võttis pärast pikki vaidlusi vastu uue kütteseaduse, mis läheb esialgsete hinnangute kohaselt maksma järgmise 20 aasta jooksul ligi triljon eurot. Seadus näeb ette, et vanema küttesüsteemiga majades tuleb küttesüsteem teatud aja jooksul asendada säästlikuma versiooniga. Inflatsiooni ja aeglustunud majanduse tingimustes juba niigi hädas olevad sakslased ei ole näidanud üles valmidust küttesüsteemide vahetamiseks ja erinevate küsitluste kohaselt ei toeta enamus sakslastest uut seadust. Lisaks on valitsust süüdistatud seaduse vastuvõtmisega kiirustamises ja parlamendi arutelude vältimises, mis seab kahtluse alla seaduse demokraatliku õiguspärasuse.

Paljud sakslased on paigutanud kõik oma säästud oma kodusse. Uus seadus seab löögi alla vanema küttesüsteemiga hooned, mille väärtus seetõttu tunduvalt langeb. Lisaks tõusevad küttesüsteemi vahetamisse tehtavate sundinvesteeringute tõttu ka üüripindade hinnad.

Saksamaal on terve hulk hooneid ehitatud enne 1979. aastat, mil jõustusid hoonete soojusisolatsiooni nõuded. Seega on nende majade energiatõhusaks muutmine üüratult kallis, eriti ajal, mil Saksamaa on loobumas tuumaenergiast ja energiahinnad väga kõrged.

Saksamaa liberaalid (FDP) olid esialgu seaduse vastu, kuid hiljem toetasid seaduse vastuvõtmist. See on aga hiljutiste arvamusküsitluste andmeil juba mõjunud negatiivselt nende toetusele.

Opositsioonis olevad kristlikud demokraadid (CSU) on lubanud seaduse tühistada. „Rahva hulgas valitseb hirm,“ teatas CSU parlamendiliige Alexander Dobrindt Bundestagis. Tema sõnul kujutab seaduse vastuvõtmine endast täielikku lugupidamatust kodanike vastu.

Alternatiiv Saksamaale (AfD), kelle populaarsus on viimasel ajal kiiresti tõusnud, on samuti lubanud võimule saades seaduse tühistada, nimetades seda Saksa ettevõtete, pensionäride ja oma kodu omamisse investeerinud kodanike rängaks maksustamiseks.

„AfD fraktsioon on kategooriliselt vastu Habecki [Saksamaa majandus- ja kliimaminister] küttehaamrile. Hoolimata rängast kriitikast ei lükatud seaduse vastuvõtmist edasi ega jäetud seisma,“ ütles AfD kõneisik Marc Bernhard. „Ent seadusega kaasneb veel ka see probleem, et kui uus küttesüsteem ei vasta omavalitsuste kütteplaanidele, mis valmivad aastaks 2028, tuleb küte uuesti välja vahetada. Valitsus varjab kaasnevaid tagajärgi, mis on hävitava mõjuga miljonitele inimestele ja asetab küttesüsteemide vahetamisega seotud kulud täielikult kodanike õlule.“

Allikas: Remix News