Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Saksamaal keelati “vaenu õhutav” muinasaegne Traakia münt

31.08.2016
hatecoincrop

Eelmisel nädalal eemaldati veebipoe eBay Saksamaa saidilt oksjonikuulutus 4. või 5. sajandist eKr pärinevale Traakias (tänapäeva Bulgaarias) vermitud mündile, kirjutab Antiques Trade Gazette. Svastikaga kaunistatud muinasaegse mündi müügi peatamist põhjendati sellega, et münt olevat “vaenu õhutav või diskrimineeriv”.

Mündi pani müüki Münchenis tegutsev oksjonikorraldaja Numismatik Lanz, kuid see eemaldati pärast teadet, et müüdav ese kuulub objektide hulka, mis “ülistavad või trivialiseerivad natsionaalsotsialismi”. Selleks ajaks oli mündi hind veebis tõusnud 48 euroni.

“Me oleme teadlikud, et teie esitatud müügiartiklil olevat sümbolit on kasutatud ka teistes riikides ja teistel aegadel,” teatati oksjonikorraldajale. “Kehtiva seadusandluse kohaselt on svastika aga põhiseadusevastane märk, mis ei ole lubatud. Seega pidime me teie müügikuulutuse eemaldama.”

Numismatik Lanz on üks Euroopa suurimaid numismaatikaga tegelevaid oksjonikorraldajaid. Müügiks pakutud münt vermiti Apollonia Pontica linnas.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni nõuniku Urmas Espenbergi sõnul on svastika olnud läbi kogu inimajaloo igavese liikumise või päikeseketta sümbol ning seda alates Indiast kuni Lapimaani. “Kuigi natsistlik propagandamasin tolle sümboli oma arsenali võttis, ei pisenda see sümboli ajaloolis-kultuurilist väärtust. Terve India on neid džainistlikke ja hinduistlikke sümboleid täis ja keegi liigselt ei erutu. Sakslased pole oma lüüasaamisest ja rahvusliku psüühika lagunemisest Teises maailmasõjas senini üle saanud ning iga pisemgi viide natsismile põhjustab haiglast ülereageeringut,” ütles Espenberg uudist kommenteerides.

UU