“Salliv” islam: Türgi kohus tühistas Hagia Sophia muuseumi staatuse ja muudab selle mošeeks

Maailm,
©AFP/Scanpix
Türgi president Recep Erdogan taaselustab Osmanite impeeriumi.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan teatas reedel, et Hagia Sophia, üks maailma arhitektuuriimesid, avatakse uuesti islamiusuliste pühakojana.

Avaldus tekitas raevu naaberriigis Kreekas ning kristlikes juhtides.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Erdoğan tegi oma avalduse pärast seda, kui Türgi kõrgeim kohus tühistas reedel Bütsantsi perioodist pärit Hagia Sophia staatuse muuseumina, avades tee selle muutmisele mošeeks.

Istanbulis asuv ning UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv hoone, mis on suur turismimagnet, ehitati esialgu kristliku Bütsantsi impeeriumi peakirikuks, kuid Osmanid muutsid selle pärast Konstantinoopoli vallutamist 1453. aastal mošeeks.

Riiginõukogu, Türgi kõrgeim kohus, tühistas ühehäälselt 1934. aasta valitsuskabineti otsuse ning ütles, et kinnistudokumentides on Hagia Sophia registreeritud mošeena, selgus AFP nähtud otsuse põhjendavast osast.

Kreeka nimetas Türgi otsust “avalikuks provokatsiooniks tsiviliseeritud maailmale”. “Erdoğani demonstreeritav rahvuslus viib ta riigi kuue sajandi tagusesse aega,” ütles oma avalduses Kreeka kultuuriminister Lina Mendoni.

Vene Õigeusu Kirik ütles, et Türgi ignoreeris oma otsusega “miljoneid kristlasi”.

Hagia Sophia on alates 1935. aastast muuseum ning avatud kõikide religioonide esindajatele. Selle muutmine muuseumiks oli oluline reform Osmani impeeriumi varemetele ehitatud ilmaliku riigi loomisel.

Reedene kohtuotsus pingestab suhteid mitte vaid Lääneriikide ning ajaloolise vaenlase Kreekaga, vaid ka Venemaaga, kellega Erdoğan on viimastel aastatel loonud äärmiselt lähedased suhted.

Ka USA on kutsunud Türgit üles hoone staatust mitte muutma.

ÜRO kultuuriorganisatsioon UNESCO hoiatas reedel Türgit Hagia Sophia mošeeks muutmise eest, kutsudes üles enne otsuste langetamist dialoogi pidama.

Enne kohtuotsuse langetamist jagas Türgi justiitsminister Abdulhamit Gül Hagia Sophia fotot oma ametlikul Twitteri kontol, mille all oli sõnum “Ilusat reedet”.

Türgi finantsminister Berat Albayrak, Erdoğani väimees, säutsus, et Hagia Sophia avatakse moslemitele palvetamiseks “pigem varem kui hiljem”, vihjates Türgi luuletaja Necip Fazıl Kısaküreki tsitaadile.

Riiginõukogu arutas 2. juulil Türgi vabaühenduse Ajaloomonumentide ja Keskkonnakaitse Ühing esitatud kaebust, milles nõuti Hagia Sophia taasavamist islamipalvusteks.

Alates aastast 2005 on mitmel korral püütud hoone staatust muuta. Aastal 2018 lükkas põhiseaduskohus ühe taotluste tagasi.

Hoolimata islamistlike rühmituste Hagia Sophia ees korraldatud meeleavaldustest, kus hõigati tihtipeale: “Murdkem ahelad ja avagem Hagia Sophia” islamipalvusteks, hoidsid võimud hoonet seni muuseumina. (AFP-BNS)

4 commentsOn “Salliv” islam: Türgi kohus tühistas Hagia Sophia muuseumi staatuse ja muudab selle mošeeks

 • Avatar

  täna 12 juuni almasdarnewsis oli lugu, et kristlikud mosaiigid ja ikoonid kaetakse vaipade ja valgustehnikaga. See pole küll see link, aga almasdarnewsist saate Uutesser uudistesse alati kõige värskemat infot sealse kandi kohta, ning videoid, mida lääne inimene ei leiagi, sest tulevad araabiakeelsetelt kanalitelt näiteks Youtuubist. Mulle meeldis eriti see, kus Süüria armee sõdurid pidasid USA invadoride konvoi, relvastatud konvoi kinni, ning sundisid ümber pöörduma ja karjuid järgi run-baby-run. Vaikselt hakkab see riik, kes kaitseb viimast Aramea keelt rääkivat kogukonda saama ka enesekindlust tagasi. Vastas on muidugi Türgi Ottomanid, ning USA ja iisrael oma EU-st pärit pugejatega. almasdarnews.com/article/new-videos-show-syrian-army-troops-attempting-to-surround-us-forces-at-checkpoint/

 • Avatar
  Tõnu Adrik

  Ent mille üle imestada. Islam ei ole mingi “sallivuse” musternäidis. Nagu ka Kristlus. Kui Jumala seadustest kinni ei pea, ole valmis ka vastutama, s.t. saad karistada. Lihtne. Kõigis religioonides on sama. Islam on üheselt sedastanud – pöördud kas meie usku, või sind hävitatakse nagu uskmatut koera. Sellest lähtuvalt – miks peaks oma riigis/territooriumil andma eluõiguse uskmatute religioonile ? Kui sinust pole asja oma pühamu aluse maa enda valduses hoidmiseks, siis kes sa üldse oled, mida oled sa väärt ? Sa pole väärt oma usku. Ja edasised käigud on sellele vastavad. Nõrgale koerale – jalaga.

 • Avatar
  Anti Kebab

  Türgi teeb mis tahab, sinna ei julge keegi minna uusdemokraatiat ja liberaalseid väär(a)tusi külvama.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused