Sõnavabadus vaagub hinge: Soomes kiusatakse aastakümnete taguste ütlemiste tõttu taga kristlasi ja koomikuid

Maailm,
©Scanpix
Päivi Räsänen

Soome postitöötajate streigi varju on jäänud see, kuidas uus vasakliberaalne valitsus on asunud taga kiusama tõelisi kristlasi ja koomikuid aastatetaguste väljaütlemiste eest.

Soome parlamendi saadik Päivi Räsänen, kes on ka Soome Kristliku Liidu juht, avaldas 2004. aastal Soome Lutheri sihtasutuse kaudu kirjutise „Meheks ja naiseks ta nemad lõi“, mis oli Piibli põhjal kujundatud seisukoht seksuaalsuse ja abielu kohta. Juba varem oli talle esitatud kahtlustus, mida uuris politsei, kuid põhjust kuriteoks ei leidnud.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Nüüd, novembri algul käivitas riigiprokurör Raija Toiviainen uue kriminaaluurimise samas asjas. Nimelt pöörduti pärast politseiuurimist uuesti prokuröri poole ja nõuti uut hinnangut. Prokuröri meelest on põhjust arvata, et tegu on ühe inimrühma vastu suunatud kihutustegevusega, “alandades homoseksuaalseid isikuid nende inimväärikust solvaval viisil”.

Prokuratuuri sõnul on nüüd kaalutud omavahel sõnavabadust, usuvabadust ja tõrjumatust puudutavaid inim- ja põhiõigusi teisiti, kui toimis varem politsei. Prokurör käivitas uue menetluse, aga seda viib läbi taas politsei.

Prokuröri sõnul esialgne tegu ei ole ka pärast 15 aastat iganenud, ehkki sellega ei seota mingeid muid või uusi juhtumeid. Kui meedia kaudu avaldatud teates on väidetavalt teatud inimrühma vastu tehtud üleskutseid, siis kuritegu ei aegu, kuni vastav avaldus on veel avalikkuses kättesaadav ja levitatav.

Päivi Räsänen on deklareerinud, et seisab endiselt oma sõnade taga. Ta on uuest uurimisest üllatunud. Poliitik sai teate selle kohta prokuratuurist e-mailiga.

Räsänen lükkab ümber talle esitatud süüdistused. Ta kinnitab, et lähtus oma pamfletis Piibli õpetusest. Seda kirjutist võib endiselt leida Lutheri sihtasutuse saidilt. Räsänen ei saa seda ise kustutada, aga ka ei taha seda teha. „Tekst on endiselt aktuaalne ja seisan selle taga,“ kinnitas Räsänen.

Käimas on ka teine eeluurimine Räsäneni avalduse osas. Nimelt juunis säutsus ta Twitteris protestides LGBT seltskonna korraldatud Pride-meeleavalduse vastu, mida samuti peetakse inimrühma vastu kihutustöö tegemiseks.

Mida siis Räsänen tollal kirjutas

Ta tõdes, et Piibel suhtub homoseksuaalsusse ühemõtteliselt negatiivselt. Neid suhteid peab Piibel Jumala loodud seksuaalsuse otsesteks vastasteks. Need põhimõtted on esitatud mitte ainult Vanas, vaid ka Uues Testamendis.

Kommenteerides seadusemuudatust homoabielude seadustamiseks tõdes ta: „Homoliitude aktsepteerimine muudab märksa sügavamalt muudatust väärtusmaailmas, kui toona sooviti tunnistada. Kui samast soost inimeste kooselu võrdsustati abieluga, alustati arengut, mida on võimatu peatada.“ Ta asus otsustavalt heteroseksuaalse liidu kaitsele.

„Abielu ja perekonda puudutav seadusandlus ei saa kunagi olla väärtustelt neutraalne,“ tõdes ta.

Kristlaste kõrval süüdistatakse nüüd ka koomikuid

Kindlasti mäletavad paljud Eestigi televaatajad lahutamatut koomikutepaari Pirkka-Pekka Petelius ja Aake Kalliala, kes olid populaarseimad koomikud Soome tele-eetris 1980. aastate lõpul ja 1990. aastate algul sketšisarjades Hymyhuulet, Pulttibois ja Manitbois. Nüüd parlamenti jõudnud roheliste rahvasaadik Petelius palus andeks kunagiste sketšide eest Lapimaal elavate saamide pihta.

Peteliuse vana partner Aake Kalliala on hämmeldunud. Ta kaitseb ennast ja noort Peteliust. Ta ei kahetse vanu sketše, ehkki ei toimiks tänapäeval enam samuti, sest „peab olema väga täpne, mida suust välja ajad“.

Peteliust on hoiatatud, et asi ei piirdu saamidega. Tema ja Kalliala olevat omal ajal pilanud ka muid inimrühmi, sealhulgas romasid (mustlasi). Petelius teatas, et on valmis vabandama ka teiste ees. Soomes on arvatud, et sellest saaks lausa uue sketšisarja, nagu kinnitavad noore Peteliuse toetajad.

Probleem on ka selles, et internetist ei saa maha võtta neid vanu sketšisarju, rikkumata nende tervikut. Ent Soomes on väljendatud seisukohta, et kõik vanad sarjad, kus koomiliselt käsitleti inimrühmi või parodeeriti nende esindajaid, tuleks kaotada internetist.

Jääb vaid küsida, mis juhtuks Eestis, kui hakkaksime muutma oma teleajalugu ning tagantjärele tsenseerima kõiki kirjutisi, mis ei käi kokku uute sotsiaalliberaalsete hüsteerikute väärtusnormidega, mida surutakse peale Brüsselist.

UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused