Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Sooidentiteedi häire on Rootsis ja kogu läänemaailmas suureks probleemiks tõusmas

15.02.2020
Lõpuks ei saa enam keegi aru, kes on kes. Illustratiivne pilt pärineb Londoni homoparaadilt.
© EPA/Scanpix

Rootsi tervise- ja sotsiaalameti sõnul on viimase kümne aasta jooksul massiliselt suurenenud soodüsfooria juhtumite arv 13-17-aastaste neidude hulgas.

SVT andmetel on 2008. aastast alates diagnoositud teismeliste tütarlaste hulgas uusi sooidentiteedi häire juhtumeid 1500% rohkem kui eelneval kümnendil, samuti on tunduvalt suurenenud laste ning noorte meeste ja naiste soodüsfooria diagnooside arv. 18-24-aastaste meeste puhul on see kasvanud 400%.

Eksperdid ei oska mingil põhjusel sellist suundumust selgitada. Rootsi tervise- ja sotsiaalameti uurija Peter Salmi ütles pressiteates, et valitsus ja vastavad ametkonnad on olukorraga kursis, kuid lisas: „Jah, ei ole mingit kahtlust, toimunud on hüppeline tõus, ent me ei tea, mis on selle põhjustanud.“

Sageli vallandab soodüsfooria nime all tuntud fenomeni mõni psühhiaatriline probleem, näiteks ärevushäire, autism või depressioon. Statistika kohaselt on sooidentiteedi häirega diagnoositud isikutel tunduvalt suurem enesetapu risk kui Rootsis keskmiselt. Kui sellele lisaks on inimesel ka mingi psühhiaatriline probleem, on enesetapu risk veelgi suurem.

„Soodüsfooriaga inimesed, kes sooritasid enesetapu, on enamasti kannatanud ka psühhiaatriliste probleemide all, seega on enesetapu täpset põhjust raske eristada,“ ütles Peter Salmi.

Sarnast tendentsi võib täheldada ka Norras ja Soomes, aga ka teistes Lääne-Euroopa ja Põhja-Ameerika riikides.

Allikas: Voice of Europe