Soome alandab maksukoormust, aga laekumised kasvavad – sama poliitikat vajab ka Eesti

Maailm,

Olukorras, kus Eesti vasakpoolne valitsus tõstab aina inimeste maksukoormust, on põhjanaabrid jõudnud vastupidisele arusaamale, ja sellest järeldusest tekkinud maksupoliitika toimib.

Soomes laekub maksuraha rohkem, vaatamata maksude alandamisele – peagi saab täis maksulaekumiste 100 miljardi euro piir. Riigi maksukoormus langeb tänavu 42,5 protsendini, mis on suur langus arvestades 2015. aasta 43,9 protsenti taset, vahendab eestinen.fi väljannet Iltalehti.

Tänu varasemast madalamale maksukoormusele loodetakse koguda varasemast rohkem maksuraha – tänavu koguni 99 miljardit eurot. Seda on 7 miljardi võrra enam kui kõrgema maksukoormusega 2015. aastal. 2019. aastaks prognoositakse, et makse laekub üle 100 miljardi.

Rahandusspetsialistid kiidavad Soome maksupoliitikat, kuna selles pole suuri vigu tehtud ja tulemus on seetõttu väga hea. Majanduskriisi ajal tõsteti makse, aga see oli soomlaste arvates vale poliitika, sest see andis kriisile veel hoogu juurde.

Maksude alandamise puhul ongi paradoksaalne see moment, et kui inimestele jääb rohkem raha kätte, siis muutuvad nad maksude tasumisel ka seaduskuulelikumaks – nad leiavad, et madalamad maksud kohustavad neid täitma oma kohustusi ühiskonna ees. Maksude tõstmine aga paneb maksumaksja sellele tendentsile vastu töötama ja otsima võimalusi maksudest kõrvale hiilimiseks, seda nii seadusandluse piirides kui ka kuritegelikult.

Maksude ja aktsiiside langetamine on just sellise tulemuse tõttu ka EKRE valitsemisplaanides.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused