Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Soome kavatseb Vene piirile 200-kilomeetrise tara püstitada

19.11.2022
Soome piir Vaalimaal ajal, mil Venemaalt hakkasid saabuma mobilisatsiooni eest põgenejad.
© Scanpix

Kuigi ka Soome ei tee oma piiritara kiirtempos, nagu Poola ja Leedu tegid, tunduvad põhjanaabrid tegevat selle võimsama kui Eesti – et see ikka peaks, mitte poleks silmailuks.

Soome tutvustas reedel kava suurendada piiril Venemaaga julgeolekut, mille raames rajatakse 200-kilomeetrine tara.

“Sellises olukorras on meil kõigiti põhjust ümber hinnata oma korraldus,” ütles Soome piirivalvesse kuuluv brigaadikindral Jari Tolppanen uudisteagentuurile AFP.

Piirivalve kohaselt läheb Venemaa ja Soome vahelisest kokku enam kui 1300 kilomeetri pikkusest piirist tarastamisele 200 kilomeetri pikkune lõik, mille maksumus on umbes 380 miljonit eurot.

Tara tuleb enam kui kolm meetrit kõrge ja selle ülaosas on okastraat.

Eriti tundlikele aladele lisatakse ka öövaatlusvõimega kaamerad, prožektorid ja valjuhääldid, ütles projektijuht Ismo Kurki ajakirjanikele.

Tara rajamine leiab aset kolmes faasis, neist esimene algab märtsis ning viimane peaks kava kohaselt valmima hiljemalt 2026. aastal, ütles Tolppanen.

Ehkki Soome-Vene piir on toiminud hästi minevikus, siis Tolppaneni kohaselt on Moskva agressioonisõda Ukrainas muutnud olemuslikult kogu julgeolekuolukorda.

Eesti, Läti ja Poola on samuti suurendanud oma piirikaitset või kavatsevad seda teha.

Veel viis aastat tagasi karjus kogu liberaalne Euroopa, et maailm ei tohtivat ennast tarade ja müüridega eralda, kuid nüüdseks ollakse vähemalt Venemaa suunal nende vajadusest aru saadud, seda tänu Ida-Euroopa initsiatiivile. (AFP-BNS-UU)