Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Soome naisteajakiri avaldas esikaanel Pekka Haavistost koos oma meeskaasaga

19.07.2023
Anna esikülg
© Kuvatõmmis

Ka poliitikud kasutavad meediaruumi oma tingimustel ning presidendivalimistel loeb peatoimetaja ja teadlase sõnul kandidaadi kuvand, kirjutab Soome Yle, kui ajakiri Anna pani kaanele Soome endise välisministri, tuleval aastal presidendiks kandideeriva Pekka Haavisto ja tema abikaasa Antonio Floresi.

Mees meespoliitiku abikaasana on siiski erandlik. Sellest annab tunnistust fakt, et kui Pekka Haavisto ja tema abikaasa Antonio Flores poseerisid ajakirja Anna kaanel, ütles ajakirja peatoimetaja Emma Koivula Ylele, et selle numbri kaanefoto oli ajalooline.

Meespaari pole kaanel varem nähtud. Võib-olla on Koivula sõnul traditsiooniliselt arvatud, et naisteajakirja kaanel olev mees- või meespaar ei müü. Selle asemel on kaanele ilmunud mitmed poliitikud ja nende abikaasad, kuid tegemist on olnud heteropaariga.

Tampere ülikooli kommunikatsiooniprofessor Pekka Isotalus on uurinud poliitikute abikaasade eraelu kajastamist ja hindab, et meesabikaasa osaks saadav avalikkus võib paljuski erineda sellest, mida naine sarnasel ametikohal saab.

Üks esimesi juhtumeid Soomes on Tarja Haloneni abikaasa Pentti Arajärvi. Näiteks 2001. aastal Turu Sanomile antud intervjuus kommenteeris Arajärvi, mis tunne on olla naispresidendi abikaasa. Tol ajal oli see “ebatavaline” ja “esimene omataoline” Soomes.

Professor Pekka Isotalus ütleb, et 2012. aasta presidendivalimiste teises voorus koheldi president Sauli Niinistö abikaasat Jenni Haukioti ja Pekka Haavisto abikaasat Antonio Florest võrdsetena ning neile esitati sarnaseid küsimusi.
Floresele anti isegi naiselik roll, ütleb Isotalus.

Isotaluse sõnul saab paari ilmumist kaanepildil mõista kaheti: ühest küljest ei tajuta seda enam kui midagi, mis ajakirja müüki vähendaks, teisalt soovitakse seda normaliseerida nii. et see poleks kuidagi eriline, et riigis esikohale pürgib meespaar.

Nimetatud kaanelugu oli sukeldumine Haavisto ja Florese suhetesse. Päev hiljem teatas Haavisto, et kandideerib 2024. aasta jaanuaris toimuvatel presidendivalimistel.

Nii Isotalus kui ka Koivula usuvad, et sarnast persooniintervjuud poleks tehtud, kui see poleks vahetult enne presidendivalimiste algust avaldatud.
Haavisto ja Flores olid koos avalikult juba 2012. aasta presidendivalimiste ajal.
Meedia oleks kindlasti huvitatud Haavisto ja Florese suhetest pikemalt kirjutama, sest ka presidendikandidaatide abikaasad on varem välja toodud.

 

Allikas: Yle