Soome õpetaja appikarje: migrante täis koolid toodavad viitsütikuga probleeme

Üha enam saab selgeks, et kodust lahkunud migrandid on ka võõrsil tulevikuta.

Helsingis asuva Kontula põhikooli õpetaja Elina Tuomi avaldas arvamuse kokkujooksva Soome koolisüsteemi kohta oma blogis, mida on nüüdseks loetud kümneid tuhandeid kordi.

Soome kooliharidus on hakanud alla käima, põhjuseks see, et koolidesse tuleb üle maailma üha rohkem migrante, kel on probleeme elementaarse soome keelega. Vähene keeleoskus aga raskendab õpilaste üldist edasijõudmist koolides, vahendab eestinen.fi Soome meediat.

Soome koolid on tänaseks tundmatuseni muutunud ja seda just multikultuurilisuse suunas. Õpetajad peavad üha enam olema õpilaste jaoks tõlgid. Mõnest sõjapiirkonnast pärit õpilastele tuleb selgitada Soome koolikorralduse aluspõhimõtteid.

Probleemid algavad 31-aastase Tuomi väitel sellest, et kõik õpilased ei valda korralikult soome keelt, neil puudub vajalik sõnavara. Õpilased küsivad tunni ajal kõige lihtsamate sõnade tähendust, kuna muidu ei saa nad räägitust aru.

Tuomi klassis on poolte õpilaste emakeel mõni muu kui soome keel: enamasti vene, somaali või inglise. Kui keeleosakus pole piisav, siis aeglustub õppetegevus kõigi jaoks. See omakorda paneb lastele suurema koormuse kodus õppimiseks.

600 õpilasega Kontula koolis räägivad õpilased emakeelena 46 eri keelt. Vahetunni ajal ei saa kõik õpilased teineteisest isegi aru ja omavahel suheldakse viipekeele abil.

Tuomi väitel rikutakse seadust eriti selles osas, et kõigile ei suudeta tagada kvaliteetset haridust. Põhjuseks on hariduses tehtud kärped, suuremad klassikoosseisud, õpilaste ja rahvastiku kiire muutus, ja õpetajate suur voolavus koolides.

Praegune peaminister Juha Sipilä valitsus on hariduskulusid kärpinud 900 miljoni euro võrra. Praegu on nii, et osa õpilasi jäävad kõrvale ja nendega tekivad suured probleemid 10-20 aasta pärast.

Tuomi väitel on koolides üha rohkem õpilasi, keda ei huvita enam mitte miski. Osalt saab see alguse kodust ja vanematest, kuna neil pole laste jaoks aega ega võimalusi. Tuomi ütleb välja karmid sõnad: kuigi mitmekultuurilisus peaks olema rikkus, toodab praegune süsteem rassismi.

Kogu lugu saab lugeda SIIT.

Kommentaarid