Soome protestijad marssisid tänavatel USA ja Iisraeli toetuseks Jeruusalemma küsimuses

Jeruusalemma toetuseksJeruusalemma toetuseks

Sellel aastal on Eestis toimunud toetusmiiting Iisraelile tema pealinna küsimuses ja EKRE poliitikud on kritiseerinud valitsust selles küsimuses põhiliitlase USA seisukohtade toetamisest loobumise eest. Sama toimub ka põhjanaabrite juures.

Helsingis toimus pühapäeval, 11. veebruaril rahvarohke toetusmarss ja sellele järgnenud koosolek Jeruusalemma kui Iisraeli jagamatu pealinna toetuseks, millel osales hinnanguliselt 1500 inimest.

Toetusüritus korraldati Jeruusalemma Rahvusvahelise Kristliku Suursaatkonna Soome osakonna ja Iisraeli sõprade kogukonna poolt. Toetusmarss algas Senati väljakult (Senaatintori) ja kulges läbi Helsingi keskuse ning lõppes Soome parlamendihoone (Eduskuntatalo) ees.

Toetusmarsi ja sellele järgneva koosoleku eesmärgiks oli toetada Jeruusalemma kui Iisraeli jagamatut pealinna ja ka USA presidendi Trumpi sellekohast otsust ning saata signaal Soome valitsusele, et toetusavaldusele kogunenud ei toeta Soome valitsuse Iisraeli ja Jeruusalemma vastast vasakäärmuslikku ja antisemiitlikku ning Iisraeli riigi ajaloolisi fakte eiravat poliitikat.

Toetusüritusel kandsid inimesed loosungeid nagu “Sõber ei jäta”, “Soome riik, lõpetage rassistliku kasvatuse toetamine”, “Koolikotti raamatud, mitte pommid”, “Iisrael, sina ei ole üksi”, “Iisrael, hoia kinni oma pärandist” ja teisigi toetavaid plakateid.

Soome parlamendihoone ees peeti lühikõnesid, lauldi ja palvetati rahu pärast Jeruusalemmas ja Iisraelis. Sarnaselt toetusüritusele Eestis 21. jaanuaril 2018, esindasid ka Helsingis kõnelejad erinevaid organisatsioone, mis näitab, et Jeruusalemma kui Iisraeli jagamatule pealinnale on ka Soome ühiskonnas laiapinnaline toetus.

Kõnedes väljendati ka toetust Samaaria, Juuda ja Gaza piirkondadele kui Iisraeli suveräänsele territooriumile ning Iisraeli suveräänset õigust valitseda ja hallata kogu oma territooriumi, lähtudes riigi ja rahva turvalisusest ja arenguvajadustest. Samuti mõisteti hukka Iisraeli vastane vasakäärmuslik, islamistlik ja antisemiitlik poliitika Euroopa Liidus ja ÜRO-s.

Toetusürituse lõpus tehti ka ühispilt Soome parlamendihoone taustal, mille eesmärgiks oli toetusavalduse jätkamine sotsiaalmeedia abil.

Kommentaarid