Soome peaminister sõimab rahvuslasi

Maailm,
- Updated
Sanna Marin vaenulikke populiste otsimas.

Vasakpoolsetel on nii kange tahtmine rahvuslasi ja konservatiive sõimata, et nad unustavad loogika – nii ka Soome sotsiaaldemokraadist peaminister Sanna Marin.

Koroonapandeemia on vesi populistide veskile, hoiatas Soome peaminister Sanna Marin usutluses ajalehele Financial Times ja hoiatas, et nende edu kasvab, kui viiruse levikut ei suudeta peatada. “Majandus kannatab ja populistide toetus kasvab, kui Euroopa ei suuda koroonapandeemiat kontrolli alla saada,” ütles Marin.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Tema sõnul võivad Euroopa rahvuslased hakata süüdistama valitsusi majanduselu lukkukeeramises, mis vähendab tulusid ja tööhõivet. “See toob kaasa üha rohkem meeleavaldusi ja on soodne pinnas populistlikele liikumistele kogu Euroopas,” hoiatas Marin. “Populistid pakuvad keerulistele küsimustele lihtsaid vastuseid, aga väga harva on nende lahendused õiged,” lisas ta.

Sellise jutu eelduseks on see, et “populistid” peavad olema opositsioonis – aga kuidas mahuvad siis Marini skeemi Sloveenia, Eesti, Ungari ja Poola, kus rahvuslased ongi võimul? Kes on neis riikides populistid, kes väidetavalt valitsust majanduse lukustamises süüdistavad? Või on tegu ainult Lääne-Euroopa probleemiga? Eks siis ole liberaalsed valitsused ise “populismile” kaasa aidanud…

Klassikaliste süüdistuste järgi tahavad rahvuslased ikka ise riigi ja majanduselu “lukku keerata”, nüüd aga väidetakse, et nad tahavad hoopis ise teisi selles süüdistama hakata.

Ehk siis Eesti näite varal: EKRE tahtis suvel ukrainlaste sisseveo keelata ja teised erakonnad väitsid, et nii jääb majandus seisma – Sanna Marini teooria järgi peaks nüüd just rahvuskonservatiivid ukrainlaste toomist nõudma, et majanduselu “lukku” ei läheks, ja kui neid siia ei lubata, siis süüdistama koalitsioonipartnereid.

Soomeski on väheusutav, et Põlissoomlased hakkavad valitsust majanduselu lukkukeeramises süüdistama – pigem kritiseerivad nad padupunast-mürkrohelist valitsust selles, et too veab koroonast hoolimata al-Holi ja Moria laagriasukaid riiki sisse.

Hoopis Sanna Marini jutt on selge populism – miks peaksid just rahvuslased olema rahulolematud, kui valitsus näiteks Uusimaa jälle kinni paneb? Üldjuhul on rahulolematud koroonapiirangute vastased pärit kõigist ühiskonnagruppidest, rindejoon ei lähe mööda poliitilisi jõuvahekordi.

Poliitikas on hetkel nii, et vales koroonapoliitikas süüdistatakse võimuolijaid, olgu need siis vasak- või parempoolsed, konservatiivid või liberaalid, ja süüdistajateks on opositsioonis olijad. Soomes võivad põlissoomlased tõesti Sanna Marini meetmeid arvustada, aga Eestis, kus rahvuslased on valitsuses, on arvustajad hoopis Reformierakonna vasakliberaalid ja sotsidest vasakäärmuslased.

Jutt sellest, et koroonameetmete najal tõuseb populism, on väga suhteline – tehku siis võimulolijad ise õigeid otsuseid. Või lasku “populistid” võimule, et nood koroonameetmete tõttu toetuse kaotaks ja hoopis “mittepopulistid” saaks tõusta.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused