Soome peaminister astus tagasi, aga välisminister Haavisto on “ISIS-e laste” tõttu kasvava tule all

Maailm,
©AP/Scanpix
Soome välisminister Pekka Haavisto.

Soome välisministri Pekka Haavisto (rohelised) skandaal on jäänud pisut peaminister Antti Rinne tagasiastumise varju. Kui peaministrit süüdistati valetamises postitöötajate streigiga seoses, siis Haavisto valed on märksa kaalukamad.

Ilta-Sanomat sai oma valdusse e-posti sõnumeid, millest selguvad üha kummalisemad asjaolud selle kohta, kuidas välisminister iga hinna eest tahtis ISIS-e võitlejate perekondade interneerimislaagrist al-Holis Süürias tuua koju osaliselt Soome päritolu lapsi, survestades selleks jõhkralt oma ministeeriumi ametnikke.

Haavistot kuulati eile hommikul üle Eduskunna väliskomisjonis. Ministri kutsus kuulatavaks komisjoni põlissoomlasest esimees Mika Niikko pärast seda, kui ajaleht oli esmaspäeval paljastanud, et välisminister survestas konsulaarteenistuse juhti Pasi Tuomineni ületama oma volitusi, toomaks koju Süürias olevad Soome päritolu lapsed koju ebaseaduslikult.

Koodnimega „Operatsioon Kõrb“ nägi ette laste äratoomise al-Holist konsulaarküüdiga ja väga kiiresti. Ühtaegu korralduse taga polnud valitsust ega isegi formaalselt välisminister Haavistot, vaid kogu vastutuse oleks pidanud võtma ametnik ise. Kuna too ei nõustunud, laskis minister ta kõrvaldada ja andis ülesande üles nõunik Jussi Tannerile.

Kui veel esmaspäeval oli Haavisto väitnud, et kogu valitsus on otsuse taga tuua ära soomlaste pered al-Holist ning asjast on teadlik ka president SaulI Niinistö, siis teisipäeval oli ministri jutt aga ümber pööratud. Pealegi teatas president Niinistö algul, et ei tea kogu operatsioonist midagi. Hiljem küll tõdes, et ei teadnud poliitilisest otsusest, küll aga spetsiaalse ametniku nimetamisest ministeeriumis selle tarvis.

Niisiis, Haavisto oli valetanud, et valitsus toetab teda ja president on asjast lõpuni teadlik. Ehkki tänaseks tundub, et ka president juba vassib.  Ent väliskomisjoni ja selle esimeest Niikkot ei informeeritud käimasolevast. Põlissoomlasest komisjoni esimees Niikko on Haavisto  süvenevast vassimisest sügavalt hämmeldunud.

Nüüd selgub, et „Operatsioon Kõrbe“ on ette valmistatud juba juunikuust alates suure saladuskatte all, sest tegu on plahvatusohtliku teemaga. Palju küsimusi selle kohta esitati juba varem õiguskantsler Tuomas Pöystile. Haavisto väitis isegi, et just need pöördumised kohustasid teda probleemiga tegelema. Pöysti on selle ümber lükanud. Nüüd on õiguskantsler saanud asja kohta mitu kaebust ja ka ühe kuriteoteate selle kohta, kuidas minister vääras ametniku õiguskaitset.

E-post paljastab ministri valelikkuse

Ilta-Sanomat sai kätte välisministeeriumi sisese kirjavahetuse, millest selgub, missugune pomm oli ametnikele seatud, kui ei Haavisto ega valitsus soostunud võtma vastutust selle operatsiooni eest. Konsulaarjuhi Tuomineni kirjavahetusest ministeeriumi asekantsleri Pekka Puustisega selgub, et seda operatsiooni ei saa ellu viia ilma valitsuse otsuseta.

Eriti häiris ametnikku see, et tahetakse repatrieerida vaid lapsed, mitte isegi koos emadega, mis oleks ehk õigustatum, kuid nõuaks siiski otsust kõrgeimal tasemel. Kui üksikametnik võtab sellise vastutuse inimeste „salakaubanduseks“, võib teda oodata pikk vanglakaristus, tõdes Tuominen. Kirjavahetus sisaldab ka täpsemaid toiminguid sellise ebaseadusliku operatsiooni läbiviimiseks. Need olid teada Haavisto poliitilisele nõunikule Joel Linnainmäkile.

Pärast kohtumist väliskomisjoniga ajas Haavisto taas udujuttu, nagu poleks olnud kava tuua ära vaid lapsed, ehkki kirjavahetusest selgub, et ministri soov oli „kiiresti ära tuua vaid lapsed“. Ta põhjendas laste esimesena äratoomist sellega, et kurdi ametnikud keelduvat perede lahutamisest.

Ilta-Sanomat faktid ja kirjavahetus on teravas vastuolus sellega, kuidas on avalikkust informeeritud ja mida Haavisto veel teisipäevalgi ütles. „Kindlasti on see minu viga, et asjad pole saanud selgeks,“ vastas Haavisto ajalehele selgituseks. Järgmiste lausetega viskab ta taas  vastutuse ametnikele.

Paraku on Haavisto valed ja keerutamine jäänud esiotsa peaminister Antti Rinne tagasiastumise varju, kuid uue valitsuse kokkupanekul opositsioon ja eriti põlissoomlased võtavad selle teema kindlasti teravalt üles.

On tähelepanuväärne, et Eesti hämav peavoolumeedia on taas kord kujutanud olukorda selliselt, nagu oleks väliskomisjon rahuldunud kõigi ministri selgitustega. Paraku see kaugeltki nii pole, eriti uute dokumentide valgusel.

Jääb vaid küsida, miks roheline Haavisto, kes on üks esimesi avameelselt geina esinenud poliitikuid, äge rahvastikurände toetaja ja kliimahüsteerik, on korraga hakanud muretsema terroristide perekondade pärast. Kas tõesti ei mõista ta, et üht otsa pidi soomlastest terroristilapsed ei hakka veidi kasvades ka Soomes päid maha võtma?

UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused