Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Soome poliitika kobrutab kui konnatiik kuduajal – sotsid nõuavad nüüd Keskerakonnalt aru

-
05.12.2019
Ka Soomes on külmal talveajal poliitiliselt kuum aeg, kus ajakirjanikud ootavad pikki tunde, et saada poliitikutelt intervjuusid. Pildil ründavad nad taandunud peaminister Antti Rinnet.
© Reuters/Scanpix

Uute Uudiste kaasautor Paul Oja annab edasi järjekordse ülevaate põhjanaabrite valitsuskriisist.

“Eesti ei ole ainus riik, kus konfidentsiaalse kirjavahetuse lekitamine ajakirjanikele poliitilise võitluse tööriistavalikusse kuulub.

Iltalehti avaldas eile analüüsi peaministri vastu suunatud ägeda rünnaku tagamaadest. Üks artikli kahest kirjutajast on Lauri Nurmi, ainus poliitikareporter, kes suutis ennustada kõiki üllatanud sündmuste arengut pärast Põlissoomlaste Jyväskylä kongressi 2017 suvel, mil Timo Soini enda asutatud partei lõhki ajas, meelitades sealt lahku lööma enamiku Põlissoomlaste parlamendifraktsioonist.

Nüüd olid Iltalehti artikli kirjutajad saanud enda käsutusse hulga keskerakonna rahvasaadikute vahel vahetatud tekstisõnumeid ja teinud neist muuhulgas selliseid järeldusi:

„Need keskerakondlased, kes on hingelt ettevõtjad või seotud usuliste äratusliikumistega, nägid soodsat võimalust vabaneda ametiühingu taustaga peaministrist, kes neid eelmise valitsuse ajal opositsiooni juhina kõigest hingest kritiseerinud oli.“

Enda valdusse saadud sõnumitest järeldavad reporterid, et keskerakonna endine esimees Juha Sipilä, inseneriharidusega ettevõtja, oli juba reedel (29. nov.) algatanud parlamendifraktsiooni kokkukutsumisega usaldamatuskampaania peaministri vastu. Kampaaniat toetas veel rida Soome põhjapiirkondadest pärit rahvasaadikuid. Soome põhjapoolsetes maakondades on usuliste äratusliikumiste mõju siiani tugev.

Esmaspäeval (2. dets.) käisid keskerakonna esimees Katri Kulmuni ja erakonna parlamendifraktsiooni esimees Antti Kurvinen peaministri residentsis Kesärannas ja tegid talle teatavaks Keskerakonna parlamendifraktsiooni otsuse peaministrit mitte enam usaldada. Avalikkusele tehti otsus teatavaks sama päeva õhtul.

Katri Kulmuni ise ei soovinud peaminister Antti Rinne tagasiastumist. Temale piisas sellest, et riigi omandi eest vastutav minister Sirpa Paatero oli lahkunud. Erakonna esimehena tuli tal ometi seda parlamendifraktsiooni enamuse tehtud otsust kaitsta – ja pealegi reporteriparve kiuslikele küsimustele vastates. Nähtavasti seetõttu oligi ta esinemine nii kõhklev ja keerutav.

Peaminister Antti Rinne andis teisipäeval, 3. dets. presidendile üle enda ja oma valitsuse lahkumisavalduse.

Kolmapäeval, kui esimene tolm pärast peaministri lahkumisavalduse üleandmist oli maha langenud ja siin tsiteeritud Iltalehti artikkel ilmunud, kuulutas sotsiaaldemokraatide parlamendifraktsiooni esimees Antti Lindtman, et nüüd on keskerakondlased nende silmis igasuguse usalduse kaotanud. Neljapäevaks kutsus ta välja keskerakonna fraktsiooni esimehe Antti Kurvise, et too talle asjad põhjalikult ära seletaks. Muidu ilmselt usaldus ei taastu, ja mis siis saab, on praegu teadmata.

Kurvinen on muidugi kõva häälega korduvalt kinnitanud, et vale jutt puha, mingit vandenõud pole olnud ja reedel pole keegi peaministrit kukutama kippunud.

Keegi Põlissoomlaste rahvasaadik vastas reporteri küsimusele, et tema praegusele valitsusele kuigi pikka iga prognoosida ei söanda, sest järgmiseks on välisminister Haavisto skandaal juba kaela kukkumas. Sellest aga on Uued Uudised juba avaldanud põhjaliku ülevaate.

Kolmapäeva õhtustes uudistes teatati veel, et Soome politseil on õnnestunud välja peilida anonüümse Tor-netivõrgustiku server Silkkitie (Siiditee), mille kaudu suurel hulgal narkootikuid Soome voolas. Eeluurimise alla läheb peaaegu 6000 narkokuritegudes kahtlustatavat. Kas sellel sündmusel ka valitsuse seisundile mingit mõju on, seda ei oska praegu arvata.”