Soome riik represseerib noori põlissoomlasi, kuna nood ei soovi oma maa muutmist Rahvaste Paabeliks

Rubriik Maailm On
©Scanpix
Kuigi migrantidega hädas Soome on asunud ka ise neid välja saatma, ei tohi selles riigis enam öelda, et Soomes peavad soomlased ennast põlisrahvana tunda saama. Pilt on illustratiivne.

Helsingin Sanomat kirjutab sellest, kuidas Soome riik võtab ideoloogilistel kaalutlustel ära toetuse Põlissoomlaste noorteorganisatsioonilt.

Põlissoomlasete noorteühendusele riigitoetuse andmine lõpetatakse ja ühendus peab tagasi maksma talle seni makstud 57 500 eurot. Haridus- ja kultuuriministeerium andis reedel selles küsimuses lõppotsuse.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ministeerium otsustas juunikuus lõpetada noorteühendusele aastaks 2019 esitatud riigitoetuse andmise. Lisaks määras ministeerium, et seni makstud toetus tuleb tagasi maksta.

Põlissoomlastest noored nõudsid otsuse muutmist. Ühenduse andmeil peaks ministeerium maksma välja algselt sätestatud toetusotsuse alusel seni maksmata 57 500 eurot ja jätma tagasi võtmata juba makstud sama suurt toetussummat. Ministeerium ei muutnud oma otsust.

Ministeerium viitab oma algsetele põhjendustele ja leiab, et muutmisnõudes ei ole esitatud selliseid väiteid, mis võimaldaksid muuta algset otsust.

Ministeerium nendib, et see otsus on seotud noorteühenduse maikuu Twitteri esitatud teatega, milles kutsuti üles europarlamendi valimistel põlissoomlasi, „kindlustamaks, et Soomet ei esindaks nahavärvilt põhisrahvast erinevad inimesed“.

Teatele oli liidetud pilt tumedanahalisest perekonnast ja pildi juures oli tekst: „Hääleta põlissoomlaste poolt, et Soome tulevik ei paistaks selline.“

Ministeerium leiab oma otsuses, et selline teade on „selgelt vastuolus“ riigiabi otsuses mainitud „võrdõiguslikkuse arendamisega seotud eesmärkidega ja nende teostamises lähtekohaks oleva kultuuride mitmekesisuse ja rahvusvahelisusega.“

Haridusministeerium tõdeb, et põlissoomlaste noorteühendus ei kasuta riigiabi seaduse järgi ega ole organisatsioon pidanud kinni riigi toetusega seotud tingimustest ja piirangutest.

„Seda oli oodata. Meie arvamus selle kohta on selge: meilt on rahastamine ära võetud ebaõiglaselt, ja hakkame seda tagasi taotlema vajadusel kohtu kaudu. Nüüd see paistab nii,“ ütles põlissoomlaste noorte ühenduse esimees Asseri Kinnunen. Ministeeriumi otsusele võib nõuda muudatust Helsingi halduskohtus.

Kinnuse sõnul jätkub ühenduse tegevus normaalselt. Ta ei soovi veel spekuleerida selle üle, kuidas ühendus suudab tagasi maksta nõutavad 57 500 eurot. „Vaatame. Meie eelduseks on see, et me saame selle otsuse kohtus ümber lükata,“ lisas ta.

Kinnuse sõnul on ministeeriumi otsuse puhul tegu laiema katsega „vaigistada põlissoomlaste rahvaliikumist“.

„Tegu on võitlusega sõnavabaduse pärast. Nüüd vaigistamise sihikul on põlissoomlastest noored. Meid üritataks vaigistada, võttes meilt raha, mis on absoluutselt vale.“

Haridus- ja kultuuriministri sõnul ei ole ühendus oma muutmistaotluses ümber lükanud seda, et Twitteri sõnum oli „noorsooseadusega sätestatud ja riigitoetuse taotluse eeldustega vastuolus.“

Lisaks võrdõiguslikkusvoliniku poolt ministeeriumile antud ütluses on väidetud, et Twitteri postitusega võidi rikkuda etnilisele algupärale põhineva segregatsiooni keeldu, või vähemalt rikutud tumedanahaliste soomlaste ja Soomes elavate inimõigusi.

Põlissoomlastest noorte sõnul Twitteri sõnum on ainuisikulise isiku avaldus ega esinda ühenduse ametlikke seisukohti.

Muutmistaotluse alusel on postitus kõrvaldatud ja selle pärast on avalikult vabandatud, nii et seda ei määratleda ühendusele kahjulikuna.

Ministeerium vastab sellele, et postituse tegi ühenduse juhatuse aseesimees ja kommunikatsiooni eest vastutaja, nii et seda rolli ei saa pidada üksiku liikme rolliks.

Lisaks leiab ministeerium, et kuna kõnealune isik tegutseb ühenduses juhtival kohal ja avaldus on tehtud põlissoomlaste noorte ametlikus kommunikatsioonikanalis, „võidakse seisukohta pidada ühenduse seisukohana ja tegevust organisatsiooni tegevusena“.

Ministeerium teatab ka, et postitus jõudis olla kontol „mõne aja“, enne kui eemaldati ning ühendus ei eemaldanud sel ajal teate juurde tulnud solvavaid kommentaare.

Põlissoomlastest noored ei olevat teatanud ka ministeeriumile saadetud teavituses, milliseid meetmeid on võetud riigiabi saamist sätestavate eesmärkide vastase tegevuse vältimiseks tulevikus.

Toimetuselt. Ehk siis kokkuvõetult – oma rahva ja maa eest seismine on Soomes juba kuritegu ja riik karistab neid, kelle arvates peaks soomlased oma ajaloolisel kodumaal peremehed olema.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused