Soome teadur: küll on hea, et autokütuse hind tõuseb!

Maailm,
©Uued Uudised
Kütus kallineb nii Eestis kui Soomes. Pilt on illustratiivne.

22. juuni Iltalehti on avaldanud artikli pealkirjaga Miks bensiini hinnatõus on ka hea asi. Artikli alapealkiri seletab: Kallinev bensiin nügib Soomet keskkonnasäästmise sihtidele lähemale.

Riikliku majandusuuringute keskuse teadur Marita Laukkanen seletab kõigepealt, et valitsus tegi põhimõttelise otsuse fossiilkütuste heitmetest vabale liiklusele siirdumisest 2021. aasta mais. Aastaks 2030 on plaanis kasvuhoonegaaside heiteid Soome liikluses vähendada pooleni 2005 aasta kogusest, ja neist heidetest täielikult vabaneda tuleb aastaks 2045.

Tegemist on olulise heitmeallikaga. Laukkanen teatab, et liiklusest tuleb viiendik kogu Soome heitmetest. „Ja seal ei ole suudetud heitgaase vähendada kaugeltki mitte nii palju kui mitmes muus õhusaastevaldkonnas,“ kurdab Laukkanen.

SITRA ehk Soome Iseseisvusfondi Kliima- ja looduslahenduste projekti juhataja Outi Haanperä leiab: „Hinnatõus kannustab võtma meetmeid, mis on kõigile kättesaadavad, ehk mingil määral energiat säästma.“ Võib ju hakata kasutama ühisliiklust või korraldada auto ühiskasutust.

Haanperä arvates võib bensiini kõrge hind üldse stimuleerida tõhusat toimimist ja uute tehnoloogiate kasutuselevõttu seal, kus see võimalik on. Õhustiku säästmise seisukohast on kasu selge.

Omalt poolt lisan, et mina küll ei viitsi mööda Helsingit ringi kõndima minna, et näha, kuidas tähtsad projektijuhid või teadurid jalgratta selga istuvad või bussi-trammi ronivad. Kardan, et see jääks küll tulutuks ajaviiteks.

Jään ootama, millal „peaminister“ Kallas Soomes toime pandud tähtsatele uuringutele viitama hakkab.”

Allikas: Iltalehti

Paul Oja, Uued Uudised Soomest 

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused