Soome välisministri Pekka Haavisto piinad ISIS-e laste skandaali osas pole lõppenud

Maailm,
- Updated
©AFP/Scanpix
Täiesti mitte-euroopaliku mentaliteediga ISIS-e naised-lapsed on valmis naasma, aitamaks Euroopas kalifaati ehitada.

Kolmapäeval umbusalduse parlamendis läbinud välisminister Pekka Haavisto seisab uue väljakutse ees, mis ühtlasi kõigutab Sanna Marini valitsust.

Kümme Soome parlamendi opositsiooni liiget on esitanud vastavalt põhiseaduse paragrahvile 115 järelepärimise, milles paluvad põhiseaduskomisjonil uurida Pekka Haavisto tegevuse seaduslikkust al-Holis olevate Soome kodanike kodumaale tagasitoomiseks.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Uurimise käigus küsivad esindajad, kas välisminister Haavisto on avaldanud ametnikele survet ebaseaduslike otsuste tegemiseks. Lisaks on esindajate sõnul vaja uurida, kas protsess, mille käigus välisministeerium on määranud uue eriesindaja al-Holiga tegelemiseks, on olnud seaduslik. Esindajad paluvad uurida ka seda, kas välisministeerium on konsulaarjuhi ametisse nimetamisel käitunud seaduslikult.

Esindajad ütlesid ka, et tuleb kaaluda, kas välisminister käitus seaduslikult, jättes juhtumi al-Holi osas valitsuse täiskogu istungjärgule esitamata.

„Avaliku teabe ja õigusprofessorite avalduste põhjal on põhjust kahtlustada, et välisminister pole al-Holi laagri puhul seaduslikult käitunud. Eelkõige on ebaselgeks jäänud välisministri tegevuse seaduslikkus välisministeeriumi ametnike suhtes,“ ütles Mari Rantanen (Põlissoomlased).

Järelepärimisele kirjutasid alla põlissoomlaste, koonderakonna ja kristlaste esindajad.

„See järelepärimine puudutab ministrite põhiseadusliku vastutuse küsimust. Õigusriigis peab ministri tegevus põhinema seadusel. Arvestades, et tegevuste seaduslikkuses on tekkinud kahtlusi, on ka välisministri omakasu ja õiguskindluse seisukohalt oluline, et asja uuritaks hoolikalt,“ seisab koonderakondlase Vestmani teates.

Ühtaegu on juba poolsalaja alustatud Soome päritolu laste evakueerimist al-Holi laagrist. Soome võimud on lapsendanud kaks orvust last. Kurdistani kõrgetasemelised julgeolekuallikad on Ilta-Sanomatele kinnitanud, et kaks ISISe last on Soome võimudele üle antud.

Lapsed on toimetatud üle Süüria piiri Iraagi poole ja Kurdistani võimud vastutasid laste ohutu transpordi eest Süüria piirilt Erbilisse Iraagis. Kurdi võimud ei tea, mis on lastega juhtunud pärast seda, kui Soome nad on kätte saanud. Ajalehe teatel on lapsed üle antud Soome välisministeeriumi eriesindajale.

Ehkki tegemist on vaid kahe orvuga, on ilmne, et Soome vasakvalitsusel on kavatsus Süüriast ära tuua mitte ainult 30 last, vaid ka vähemalt 10 nende ema. Soome Kaitsepolitsei juht on äsja hoiatanud, et osa neist on suur julgeolekurisk, ja on õigem, kui nad jäetakse Süüriasse.

Mart Ummelas, kolumnist

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused