Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Soomes algas apellatsiooniprotsess “kauge külalise”, Libeeria sõjaroimades kahtlustatava üle

11.01.2023
Sõjaroimades kahtlustatav Gibril Massaquoi, Soome kauge külaline.
© Scanpix

Meie põhjanaabrid ja hõimukaaslased on lubanud oma maale palju aafriklasi ja nüüd peavad klaarima, kas mõned neist on sõjaroimarid või mitte.

Soome apellatsioonikohtu ette astus teisipäeval arvatav sõjapealik Gibril Massaquoi, keda süüdistatakse Libeeria kodusõja ajal toime pandud sõjakuritegudes, mille eest alamastme kohus ta mullu õigeks mõistis.

Turu linnas aset leidev istung Massaquoi üle, kes kolis Soome 2008. aastal ning keda süüdistatakse mõrvade, vägistamiste ja sõjaroimade paragrahvide alusel, näeb ette otsuse langetamist tunnistajate anonüümsuse üle ning nii prokuröri kui Massaquoi kaitsja nägemuse esitamist kaasusest.

Protsess liigub hiljem üle Libeeriasse ja Sierra Leonesse, kus kuulatakse üle pealtnägijate tunnistused, seejärel naastakse Soome.

Soome ringkonnakohus mõistis Massaquoi õigeks 2022. aasta aprillis. Kohus otsustas, et süüdistajad ei olnud piisava kindlusega suutnud tõestada, et mees oli olnud seotud kuritegudega, mis leidsid aset Libeeria teise kodusõja lõpuaastail.

Vaesunud Lääne-Aafrika riigis käis esimene kodusõda aastail 1989-1998, sellele järgnes teine, aastail 1999-2003. Mõne hinnangu kohaselt võis relvakonfliktis saada surma umbes veerand miljonit inimest.

Massaquoi võeti Soomes kinni 2020. aastal ning ta viibis vahi all pea kaks aastat kuni istungini, ringkonnakohus mõistis ta õigeks aprillis. Soome prokurörid kaebasid otsuse edasi. Massaquoi eitas kõiki tema vastu esitatud süüdistusi. (AFP-BNS)