Soomes leegitsevad vastuolud – migrantide vägivald soomlannade kallal puhub kired lõkkele

Maailm,
- Updated
©Reuters/Scanpix

Põlissoomlased korraldavad 10. detsembril Oulus meeleavalduse, millega tahetakse nõuda järeltulevatele põlvedele turvalisemat elu migrantidest üleujutatud riigis.

“Oulu on viimastel päevadel saanud tuntuks peamiselt vägistamisjuhtumite tõttu. Praegu pole aeg vait olla, vaid me peame võitlema vastutustundlikuma migratsioonipoliitika, õigeaegse sekkumise eest selliste kuritegude ennetamiseks ja toimunud juhtumite läbipaistva kajastamise eest,” ütles Põlissoomlaste Oulu ühenduse esimees Sebastian Tynkkynen Facebookis.

Meeleavaldus toimub Oulu raekoja ees esmaspäeval, 10. detsembril, kell 15-17, vahendab kansalainen.fi.

Põlissoomlaste esimees Jussi Halla-Aho ütleb väljaandele Suomen Uutiset, et võimud käsitlevad vägistamisi üksikjuhtumitena. Poliitikud on vait ja tavainimesed samuti, sest erinevalt poliitkorrektsetest poliitikategelastest kardavad nemad politsei repressioone väidetava vaenu õhutamise eest, kui nad migrantide vastu sõna võtavad.

“Need kuriteod on ühemõtteliselt seotud migratsiooni ja Soome sisserändepoliitikaga. Nendes arenguriikides, kust migrandid peamiselt Soome jõuavad, on naiste positsioon nõrk. Sealt tulnud meeste arvamused naiste ja laste väärikuse kohta erinevad väga Soomes omaks võetud põhimõtetest,” selgitab Jussi Halla-Aho. Tema sõnul peaks riik pühenduma oma kodanike, mitte võõraste kaitsmisele, ja migrantide kuriteod on soovi korral väga lihtsalt ennetatavad.

Põlissoomlased nõuavad kogu humanitaarse sisserände kui kuluka ja ebaefektiivse, kodanike julgeolekut ohustava ja Soome jõukust ähvardava protsessi lõpetamist.

Soomes on pinged jätkuvalt kõrgel – iseseisvuspäeval toimus mitmeid vastandlikke marsse. Helsingis leidis aset rahvuslaste klubi 612 poolt organiseeritud rongkäik. Nimi tuleneb Soome iseseisvuspäeva kuupäevast (06.12). Rahvuslased liikusid Töölö väljakult Hietaniemi surnuaeda. Politsei hinnangul osales 612 marsil umbes 1800 inimest. Vasakäärmuslased üritasid paaril korral üritust tagajärjetult takistada. Üritust prooviti takistada ka meedia poolt, seostades seda “natsliku” Põhja Vastupanuliikumise marsiga, kuid soomlased tulid siiski rahvusluse toetamiseks välja.

Keelustatava Põhja Vastupanuliikumise (PVL) marsil nimega «Vabaduse poole» osales sadu meeleavaldajaid, kes kõndisid Kaisaniemist läbi Kallio Töölö piirkonna suunas. Kuigi PVL on keelustatud, on see otsus kohtuinstantsides vaidlustatud ja seetõttu marss siiski lubati. Selle peale korraldasid Soome anarhistid ja teised äärmusvasakpoolsed vastumeeleavalduse ning politsei eraldas poolte lahushoidmisele suured jõud.

Selle meelevalduse osalejate hulgas olid nii Põhjamaade Vastupanuliikumise kui Odini sõdalaste liikmed, kellel tekkis suuri pahandusi politseiga haakristilippude pärast. Meedias on avaldatud arvamust, et tegu oli provokatsiooniga, sest keelustamise piiril olev liikumine poleks ilmselt endale häda kaela tõmbamiseks nii teinud, nüüd aga sai repressiivne riigivõim selleks põhjuse. Haakristilippude ja sellest tuld saanud “natsiskandaaliga” tahetakse tähelepanu migrantide massivägistamistelt eemale suunata.

Soome uudisteagentuurid kirjutavad veel Odini Sõdalaste kontrollretkedest Helsingi rahvarikkamates keskustes, mis tekitasid oma jõulisusega migrantide seas ärevust. Eestinen.fi vahendab ringhäälingukanalit Yle, et Soomes on loodud uus migrantide-vastane kinnine sotsiaalmeedia grupp, kuhu kuulub nii rahvuslasi, odinlasi, PVL-i kui parlamendi liikmeid. Grupi nimi on Kansallismielisten liittouma (tõlkes: rahvusmeelsete ühendus) ja selles on üle 4000 liikme üle terve Soome.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused