Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Šoti seeliku all võib nüüd olla mis iganes

23.12.2022
Šotlaste teod panevad pea kratsima. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Kuigi maailm on kriiside puntras, jätkub vasakliberaalidel ikka veel aega rumalustega tegeleda ja šotlased tahavad selles esikohal olla.

Šoti parlament võttis neljapäeval vastu seaduse, mis muudab ametlikes dokumentides soo muutmise lihtsamaks ja kiiremaks.

Eelnõu läks Edinburgh’s Šoti parlamendis läbi 86 häälega 39 vastu, hoolimata vastuoludest võimuerakonnas Šoti Rahvusparteis (SNP).

Seaduse, millega kaob nõue esitada soo muutmiseks arstitõend soodüsfooria ehk sooidentiteedi häire kohta, võib veel blokeerida Ühendkuningriigi parlament, mis on juba muret väljendanud.

Seaduse järgi on sugu nüüd lubatud muuta ka 16-17-aastastel, ehkki mõned seadusandjad püüdsid hoida vanusepiiri 18 aastal.

Seaduse jõustumise korral ei lähe soo ametlikku muutmist soovival inimesel enam taotluse esitamisest selle rahuldamiseni aega kaks aastat, vaid kõigest kolm kuud. 16-17-aastaste puhul on see aeg kuus kuud.

Šoti esimene minister Nicola Sturgeon, kes seisis soo muutmise küsimuses silmitsi oma kaheksa ametiaja suurima mässuga, ütles, et senine soo muutmise süsteem oli privaatsust rikkuv, traumaatiline ja dehumaniseeriv.

“Ma olen feminist, ma seisan naiste õiguste eest. Ma teen kõik, et kaitsta naiste õigusi nii kaua, kui elan,” ütles Sturgeon seaduse vastuvõtmisele eelnenud pika debati ajal.

“Aga minu arvates on minu kohustuste tähtis osa ka teha elu pisutki lihtsamaks meie riigi stigmatiseeritud vähemusele, teha nende elu pisut paremaks ja kõrvaldada mõned traumad, millega neil tuleb iga päev elada,” lisas ta.

Konservatiivist seadusandja Rachael Hamilton leidis, et seadus on ohuks kogu ühiskonnale.

Eelnõu menetlemisega Šoti parlamendis kaasnesid korduvad meeleavaldused ning Sturgeon sattus vastuollu mõnede oma partei liikmete, aga ka Harry Potteri autori JK Rowlinguga.

Rowling avaldas 2020. aastal vastuolulise essee sooidentiteedist ja sestpeale on teda süüdistatud transfoobias ja talle on tehtud sotsiaalmeedias ähvardusi. (AFP-BNS)